GeriEkonomi Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti

Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti

Merkez Bankası piyasaları şaşırtarak politika faizini 6.25 puan arttırdı

Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltti. Kararın ardından 6.40 seviyesinde olan dolar kuru 6.01 liraya kadar geriledi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK sonrası yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği belirtilerek, dış talebin gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlamanın hızlandığı belirtildi. Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğinin kaydedildiği açıklamada, “Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir” denildi.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin belirtildiği açıklamada, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” denildi.

Merkez Bankası faizi yüzde 24’e yükseltti


FONLAMA HAFTALIK

Merkez Bankası’ndan yapılan ikinci bir açıklamada ise halen gecelik vadede yapılan fonlamanın 14 Eylül 2018 tarihinden itibaren haftalık vadede yapılmasına başlanacağı duyuruldu. Açıklamada, fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörüldüğü belirtilerek, teknik ayrıntıların ayrıca duyurulacağı bildirildi. Merkez Bankası bir süredir haftalık repo ihalesi açmıyor ve tüm fonlamasını gecelik borç verme faizi olan yüzde 19.25 seviyesinden yapıyordu. Şimdi bu kararıyla yeniden yüzde 24 haftalık repo faizinden fonlama yapacak.

BEKLENENDEN ŞAHİN MERKEZ

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Merkez Bankası’nın kararının beklenenden daha şahin bir politika hamlesi gerçekleştirdiğini belirterek, “Enflasyona karşı önden yüklemeli bir faiz artırımı olarak da değerlendirebiliriz, çünkü eylül ve ekim aylarında da yüksek gelmesi beklenen aylık enflasyon, yıllık enflasyonu yüzde 20 bandı üzerine taşıyabilir. Ülkeye kısa vadede döviz girişi sağlanması bakımından reel getirinin artırılmış olması olumlu.
Merkez, aynı zamanda, piyasanın beklediği oranın daha üzerinde bir faiz artışı yaparak yatırımcıya da mesaj vermiş oldu. Merkez Bankası’nın diğer politika araçları olan gecelik borçlanma ve borç verme faizleri, politika faizindeki artışla beraber sırasıyla yüzde 22.50 ve yüzde 25.50 oldu. Geç likidite penceresi faiz oranı ise yüzde 27’ye yükseldi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle