GeriEkonomi Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi
refid:3833267 ilişkili resim dosyası

Para Politikası Kurulu, “karar alıcı” olarak gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Buna göre gecelik faiz oranı yüzde 13.50'de kaldı.

 Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre Para Politikası Kurulu, son toplantısından bu yana geçen sürede, açıklanan verilerin ”enflasyon ve para politikasının görünümünde belirgin bir değişikliğe yol açmadığı” değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, enflasyondaki düşüş sürecinin yılın ilk çeyreğinde kesintiye uğrayacağı, ancak yılın ikinci çeyreğinden itibaren devam edeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:  “Tahmin edilen bu düşüş sürecine karşın, mevcut bilgiler ışığında, yıl sonunda enflasyonun nokta hedef olan yüzde 5'in üzerinde gerçekleşmesi olasılığı, altında gerçekleşmesi olasılığına göre daha yüksektir. Bu saptamanın arkasında yatan temel nedenler, hizmet sektöründe fiyat artış katılıklarının sürmesi, arz-talep gelişmelerinin enflasyona verdiği desteğin azalması, petrol fiyatları ile uluslararası likidite koşullarına dair belirsizliklerin devam etmesi ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlarda bu olumsuz gelişmeleri yeterli düzeyde telafi edecek hareketlerin henüz başlamamış olmasıdır.”

Açıklamada sonuçta, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının “sabit tutulmasına” karar verildiği ifade edildi. Buna göre gecelik faiz oranları kapsamında Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13,50, borç verme faiz oranı yüzde 16,50, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 9,50, borç verme faiz oranı yüzde 19,50, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 15,50 olarak “sabit” tutuldu.

KISA VE ORTA DÖNEME BAKIŞ

Bugünkü bilgiler ışığında, orta dönemde kısa vadeli faizlerin yükselme olasılığının, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşük olduğuna işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Kısa dönemde ise sabit kalma olasılığının daha yüksek olduğu ifade edilebilir. Bu politika perspektifi, enflasyonun 2007 yılı ortalarında hedef patika ile uyumlu olmasını sağlayacaktır. Öte yandan, enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Para Politikası Kurulu'nun geleceğe yönelik duruşunu tekrar gözden geçirmesine neden olacağı özenle vurgulanmalıdır.”

Açıklamada, karara gerekçe teşkil eden Para Politikası Kurulu değerlendirmelerinin, 5 iş günü içinde yayımlanacağı kaydedildi. Karar alıcı konumunda ilk toplantısını bugün yapan Para Politikası Kurulu toplantısına, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Başkan Yardımcıları Sedef Ayalp, Erdem Başçı, Şükrü Binay, Fatih Özatay, Kurul üyesi Güven Sak katıldı. Kurul üyesi Durmuş Yılmaz ise izinli olması nedeniyle toplantıya katılamadı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle