GeriEkonomi Merkez Bankası faiz kararı açıklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faiz oranında değişikliğe gitmeyerek yüzde 5.75'te sabit tuttu. Piyasanın beklentisi de faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmeyeceği yönündeydi.

Banka açıklamasında, son dönemde kurun yükselmesi ve ürün fiyatlarındaki ayarlamalar nedeniyle enflasyonun belirgin bir yükseliş göstereceğine dikkat çekerken, önceki açıklamalarında kullandığı para politikasında 'genişleme' yönünde tedbir alacağı söylemini de açıklamadan çıkardı.

Merkez gecelik faiz oranlarında ise borç verme faiz oranını yüzde 9'dan yüzde 12.5'e çıkardı. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da yüzde 8’den yüzde 12’ye yükseltildi.

Merkez'in doğrudan müdahalede dahil olmak üzere kurdaki yükselişi frenlemek için attığı adımlara rağmen, TL'nin zayıf seyrini devam etttirmesi Banka'nın sürpriz bir faiz artışına gideceği beklentisi de yaratmıştı. Ancak, finans sektöründen uzmanlar Merkez'in daha önceki kararlarına uygun olarak bir faiz indirimi beklemediklerini açıklamıştı.

Banka'dan yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle:

 

"a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75 düzeyinde sabit tutulmuştur,

 

"b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5 düzeyinde sabit tutulmuş; borç verme faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 12,5’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye yükseltilmiştir,

 

"c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı yüzde 12’den yüzde 15,5’e yükseltilmiştir.

 

"Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü göstermektedir. Tüketici kredilerindeki büyümenin daha makul seviyelere inmesi sonucunda özel kesim tasarruflarında arzulanan artış gerçekleşmeye başlamıştır. Bu çerçevede Kurul, cari işlemler dengesinde belirgin bir iyileşme gözlendiğini belirterek yılın son çeyreğinde bu eğilimin hız kazanacağına dikkat çekmiştir.

 

"Türk lirasında yakın zamanda gözlenen aşırı değer kaybı, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi ve fiyatı yönetilen/yönlendirilen ürünlerdeki ayarlamalar nedeniyle, önümüzdeki aylarda enflasyonda belirgin bir yükseliş gözlenecektir. Merkez Bankası, bu durumun orta vadeli enflasyon beklentilerini ve görünümünü etkilemesine izin vermeyecektir. Bu doğrultuda Kurul, borç verme faizlerinin önemli ölçüde artırılması yoluyla faiz koridorunun genişletilmesine karar vermiştir.

 

"Bunun yanı sıra Kurul, küresel ekonomideki gelişmeleri yakından izleyerek 4 Ağustos 2011 tarihli ara toplantıda belirlenen strateji çerçevesinde, yurt içi piyasalardaki istikrarı sağlamak için gerekli politika tedbirlerini gecikmeksizin almaya devam edecektir.

 

"Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika durusunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

 

"Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş is günü içinde yayımlanacaktır."

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle