GeriEkonomi Merkez Bankası döviz alım tutarını azalttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası döviz alım tutarını azalttı

Merkez Bankası döviz alım tutarını azalttı
refid:18133187 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası, dolarda son dönemde görülen yükselişe müdahale ederek günlük döviz alım tutarını 40 milyon dolardan 30 milyon dolara indirdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarın 31 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 50 milyon  dolardan 40 milyon dolara düşürüldüğü hatırlatılarak, şöyle denildi:

"Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artması risk iştahını olumsuz etkilemeye ve ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam etmektedir. Bu durum dikkate alınarak, esnek döviz alım ihale yöntemi çerçevesinde günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutar bugünden itibaren 40 milyon ABD dolarından 30 milyon ABD dolarına düşürülmüştür.

Döviz alım ihalelerine ilişkin programımız önümüzdeki dönemde döviz piyasası likidite gelişmeleri çerçevesinde tekrar değerlendirilebilecek, günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle