GeriEkonomi Merkez Bankası Danışmanı cari açık için uyardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası Danışmanı cari açık için uyardı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Ekonomi zirvesinde bir konuşma yapan T.C.Merkez Bankası danışmanı Prof. Rodrik, Türkiye'nin cari işlemler açığına dikkat çekti. Cari işlemler açığının Türkiye için risk oluşturduğunu belirten Rodrik, açığa ilişkin yıl sonu 8.1 milyar dolarlık tahmini iyimser buluyor.

Rodrik, cari işlemler açığının azaltılması için neler yapılması gerektiğini de açıkladı: "Tüketici kredilerinin daha az cazip hale getirilmesi, dayanıklı tüketim mallarına vergi konulabileceğini ve kısa vadeli sermaye hareketlerine (Meksika ve Arjantin'de olduğu gibi ağırlıklı olarak porföy cinsinden) yönelik olarak da vergi önlemi"

Enflasyon rakamlarına da değinen Rodrik, sabırlı olunmasını ve paniğe yapılmamasını istedi. Rodrik'in tahminlerine göre yıl sonunda TEFE yüzde 27, TÜFE yüzde 32 olacak. Buna karşın Rodrik, hükümetin döviz rejiminde değişikliğe gitmemesi ve çekirdek enflasyonun düşmemesi halinde tahminlerini değiştireceğini belirtti. Olumsuz faktörleri gözönünde bulunduran Rodrik, böylece TEFE'de yüzde 33, TÜFE'de yüzde 45 oranlarının gerçekleşebileceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle