GeriEkonomi Merkez açıkladı dolar çakıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez açıkladı dolar çakıldı

Merkez açıkladı dolar çakıldı

Merkez Bankası dövizdeki dalgalanmaya sözlü müdahale etti ve daha önce işaretini verdiği ek parasal sıkılaştırmaya başlanacağı açıklandı. Bu açıklamanın ardından dolar hızlı bir şekilde 1,90 TL'nin altına geriledi. Merkez Bankası bugün 50 milyon dolarlık iki ayrı döviz satım ihalesi açtı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son bir aylık dönemde yurtdışı ve yurtiçi gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında aşırı oynaklık gözlendiği belirtilerek, "Döviz piyasasındaki aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verilmiştir. Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanacaktır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, gerekli görülmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde gün içi döviz satım ihalelerinin veya doğrudan müdahalelerin kullanılmasının da söz konusu olabileceği kaydedildi.

Merkez Bankası bu müdahaleyi daha önce yapabileceğini açıklamıştı.

Merkez'in bu açıklamasının ardından dolar 1.90 TL'nin altına inerken, döviz sepeti de 2.20 TL'nin altına geriledi. Dolar müdahalenin ardından 1,8910 TL'ye kadar geriledi.

Dolar saat 12.20 itibariyle ise 1.8950 TL seviyelerinde bulunuyor.

MERKEZ BANKASI DÖVİZ SATIM İHALESİ AÇTI

Merkez Bankası, bugün ikinci kez 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı.
  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada,bugünden itibaren gerekli gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceğini duyurmuştu.
  

Bankalar ihale tekliflerini döviz satım ihalesi ilanını takip eden on beş dakikalık (15 dakika) süre içinde verebilecek. 
 

Çoklu fiyat ihalesi yöntemi ile yapılacak ihalenin sonuçları teklif verme süresinin bitimini takip eden 15 dakika içinde ilan edilecek.
  

Merkez Bankası'nın bugün düzenlediği ilk döviz satım ihalesinde toplam teklif tutarı 77 milyon dolar olmuştu. İhalede ortalama fiyat 1.8917 TL olurken, tekliflerin ortalama fiyatı 1.8908 TL olmuştu.    Merkez Bankası bugünden önce en son 24 Ocak 2012 tarihinde döviz  satım ihalesi açmıştı.

DOLARA KARŞI FAİZ HAMLESİ

Merkez Bankası'nın ek parasal sıkılaştırmaya gideceği açıklaması, Merkez Bankası'nın politika faizini değiştirmeden faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 6.5'e doğru fonlama yapacağı, yani gecelik faizlerin bir miktar yükseleceği anlamına geliyor. Merkez Bankası piyasaya daha az para verip yukarı çektiği faizlerle TL'nin dolar karşısında güçlenmesini sağlayacak.

Merkez açıkladı dolar çakıldı Büyüme rakamları tahmini aştı

"ETKİSİ SINIRLI OLUR"

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, müdahale nedeninin dövizde yukarı yönlü volatilitenin finansal istikrarı ve fiyat istikrarını tehdit etmesi oldupğuna dikkat çekti. Uskuay, şunları söyledi:

"2012’deki gibi istisnai günlere geri döndük. TCMB 2012’de gerçekleştirdiği gibi piyasaya ucuz fonlamayı kısacak. Bugün fonlama için repo ihalesi açmadı. Piyasaya para vermeyerek piyasadaki repo faizini yükseltecek. 2012 ile farkı şu; faiz koridoru o kadar geniş değil. Bu nedenle TCMB’nin fonlamayı kesmesinin sınırlı bir etkisi olacaktır."

Bu nedenle Merkez'in gerekirse doğrudan döviz satımı gerçekleştirerek piyasaya müdahale edebileceğinin altını çizenm Uskuay, "Faiz koridoru 2012’ye göre daha dar olduğu için piyasalara etkisi sınırlı olacak. TCMB’nin müdahalesi etkisiz olursa haftaya Salı günkü PPK toplantısında daha net sıkılaştırıcı adım atabilir. TCMB adımı net sıkılaştırıcı olacağı için borsa ve faiz tarafında ilk olumlu algılanmasına karşın bu ilk fiyatlamanın sınırlı kalması ve nette bankaların fonlaması yükseleceği için satış baskısının tekrar artabileceğini görebiliriz" dedi.

BORSA ARTIDA

Dün 76 bin 386 puandan kapatan borsa güne polisin Taksim Meydanı'na müdahalesiyle ısınan siyasi gündemin etkisinde girdi. İlk çeyrek büyüme rakamlarının tahminleri aşıp yüzde 3 olarak gerçekleşmesi ve Merkez Bankası'nın dövize önce sözlü sonra doğrudan satış ihalesi ile müdahale etmesiyle BIST-100 günlük yüzde 2'lik kazançla 78 bin puanın üstünü gördü. Seans sonuna doğru gelen satışlarla borsa günlük yüzde 0,84 artışla 77 bin 082 puana yükseldi.  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle