GeriEkonomi Merkez 5 ayda 11.7 milyar dolar sattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez 5 ayda 11.7 milyar dolar sattı

Merkez 5 ayda 11.7 milyar dolar sattı
refid:19609304 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası geçen yıl 5 Ağustos'ta başlattığı döviz satım ihaleleri çerçevesinde bugüne kadar yaklaşık 11,7 milyar dolarlık döviz sattı.

En son 2 Nisan 2009 tarihinde döviz satım ihalesi yapan Merkez Bankası, 5 Ağustos 2011'de ihalelere yeniden başladı. TCMB, 5 Ağustos'tan bugüne kadar geçen 5 ayda gerçekleştirdiği 81 ihalede toplam 11 milyar 660 milyon dolarlık satış yaptı. Söz konusu dönemde ihale tutarları 30 milyon dolar ile 1 milyar 350 milyon dolar arasında değişti.

50 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği ilk ihalede 1,7344 lira olarak belirlenen ortalama fiyat, 20 Eylül'de en fazla 350 milyon dolar tutarla açılan ihaleye kadar dalgalı bir seyir izledi, ancak bu tarihten sonra hızla yükselerek, 4 Ekim'deki ihalede 1,8958 liraya kadar çıktı. TCMB, bunun üzerine 5 Ekim tarihli ihalede ihale tutarını en fazla 1 milyar 350 milyon dolar olarak açıkladı. Söz konusu tutar, döviz satış ihalelerinde 2001 yılındaki ihaleler de dahil bugüne kadar belirlenen en yüksek tutar oldu.

Bir milyar 832 milyon dolarlık teklifin geldiği bu ihalede, 750 milyon dolarlık satış gerçekleştirildi ve ortalama fiyat 1,8630 liraya geriledi.
Banka, 6 Ekim'de de ihale tutarını en fazla 1 milyar 350 milyon dolar olarak belirledi ve 350 milyon dolarlık satışın gerçekleştirildiği bu ihalede ortalama fiyat 1,8348 liraya indi.

5,5 yıl aradan sonra satım yönünde ilk doğrudan müdahale

Merkez Bankası, 18 Ekim tarihinde yine en fazla 1 milyar 350 milyon dolar tutarla ihale açtı, ancak 750 milyon dolarlık satışın yapıldığı bu ihalede ortalama fiyat 1,8620 liraya yükseldi. TCMB aynı gün dövize doğrudan satım yönünde müdahalede bulundu.

TCMB'nin piyasaya 26 Haziran 2006 tarihinden sonraki ilk doğrudan müdahalesi olan bu uygulama için bankadan yapılan açıklamada, “piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiğinden piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” denildi.

19 Ekim tarihinde yine 1 milyar 350 milyon dolar tutarla ihale açan Merkez Bankası, bu ihalede de 750 milyon dolarlık satış yaptı, ancak bu tarihte de sonraki 3 ihalede de ortalama fiyat 1,80 liranın üzerinde seyretti

25 Ekim'de 1,80'nin altına indi

Ortalama fiyat, 25 Ekim'de en fazla 50 milyon dolar tutarla açılan ihalede, 20 Eylül'den sonra ilk kez yeniden 1,80 liranın altına indi. Söz konusu rakam, 30 milyon dolar tutarla açılan 16 Kasım tarihli ihalede ise tekrar 1,80'nin üzerine çıktı.

Bu tarihten sonraki ihalelerde de yükselmeye devam eden ortalama fiyat, 29 Aralık'taki ihalede 1,9117 liraya kadar tırmandı. TCMB'nin sonraki günlerde piyasaya doğrudan satım yönünde müdahalede bulunması sonucunda gerileyen bu rakam, 4 Ocak'taki ihalede 1,8693 liraya indi.

İhale tutarı 1 milyar 350 milyon dolara sabitlendi, döviz depolarının vadesi 1 aya çıktı

TCMB, 26 Aralık 2011 tarihinde yaptığı açıklamada, 27 Aralık tarihinden bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar olan dönemde açılacak günlük döviz ihalelerinde satılabilecek en yüksek tutarın 1 milyar 350 milyon dolar, takip eden iki günde satılabilecek en yüksek tutarın ise 1 milyar 700 milyon dolar olarak ilan edilmeye devam edileceğini, ancak istisnai durumlar haricinde alınan tekliflerin sadece 50 milyon dolara kadar olan kısmının karşılanacağını bildirdi.
Bankadan 27 Aralık tarihinde yapılan açıklamada, yakın dönemdeki küresel gelişmeler dikkate alınarak 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren bankaların Döviz ve Efektif Piyasaları Döviz Depo Piyasasında kendilerine tanınan borçlanma limitleri çerçevesinde Merkez Bankasından alabilecekleri döviz depolarının vadesinin 1 haftadan 1 aya yükseltildiği duyuruldu.

Dövize doğrudan müdahale edilen günlerde de ihale yapılabilir

30 Aralık'ta peş peşe iki açıklama yapan TCMB, ilk açıklamasında, döviz satım ihalelerine ilişkin 4 Ağustos'ta yapılan basın duyurusunda yer alan “Döviz Satım İhale Esasları”na göre ihale saati öncesinde dövize doğrudan müdahale edilen günlerde ihale düzenlenmediğini hatırlattı ve bundan böyle ihale saati öncesinde Merkez Bankası'nca dövize doğrudan müdahale edilen günlerde de ihale düzenlenmeye devam edileceğini bildirdi.

İkinci açıklamada ise yakın zamanda döviz kurlarında sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiği duyuruldu.

Enflasyon öncelik

TCMB, 2 Ocak'ta da peş peşe iki duyuru yaptı ve bunlardan “İstisnai Dönemlerde Uygulanacak Para Politikasına İlişkin Basın Duyurusu” başlıklı metinde, 29 Aralık'tan itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gidildiğini belirtti. Ek parasal sıkılaştırmanın asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlandığı ifade edilen bu duyuruda, politika faizinden yapılan fonlama miktarının geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebildiğine vurgu yapıldı, gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalenin kullanılmasının da söz konusu olabildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Burada amaçlanan döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemektir. Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü ve etkili olması esastır. Uygulamanın süresi enflasyon görünümünü etkileyen ana unsurlardaki düzelmenin hızına bağlı olarak değişebilecektir” denildi.

Aynı tarihte ve 3 Ocak'ta yapılan TCMB açıklamalarında da “İstisnai Dönemlerde Uygulanacak Para Politikası”na ilişkin duyuruda belirtilen nedenlerle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiği bildirildi.  TCMB'nin 23 Aralık itibariyle 10 milyar 202 milyon doları altın, 82 milyar 847 milyon doları da brüt döviz rezervi olmak üzere toplam 93 milyar 49 milyon dolarlık rezervi bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle