GeriEkonomi Merkel ve Sarkozy, AB’de ‘rekabet paktı’ ve devlet borcuna sınır istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel ve Sarkozy, AB’de ‘rekabet paktı’ ve devlet borcuna sınır istedi

Merkel ve Sarkozy, AB’de ‘rekabet paktı’ ve devlet borcuna sınır istedi
refid:16940442 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa’yı gelecek krizlerden korumak için yeni öneriler gündeme getirdi.

İki liderin önerileri arasında, daha fazla işbirliği, ‘rekabet paktı’ adında yeni bir yapılanma ve devlet borçlanmasına sınır getirilmesi de yer aldı.
Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi çerçevesinde dün Brüksel’de bir araya gelen Merkel ve Sarkozy, birlikte düzenledikleri basın toplantısında, AB’nin rekabet gücünü artıracak planlarını açıkladı. Sarkozy, “Avrupa’nın ve ekonomisinin rekabet gücünü artırmak istiyoruz” derken, Merkel şunları dile getirdi: “AB olarak birlikte büyümek istediğimizi gösteren açık bir mesaj göndermek istiyoruz. Ortaya koymak istediğimiz anlaşma, rekabet gücünün artırılmasını amaçlıyor. Bu yıl sona ermeden anlaşma konusunda ciddi olduğumuzu kanıtlayacağız.”
Geçen yılın Euro için bir test yılı olduğunu söyleyen Merkel, 2011’in ise Euro için kader yılı olacağını söyledi.
‘Rekabet paktı’ kurulmalı
Euro Bölgesi için ‘rekabet paktı’ adı altında yeni yapılanmaya gidilmesi çağrısında bulunan Merkel, Sarkozy ile birlikte bu konunun ayrıntılarını diğer liderlerle paylaşmak için üzerinde halen görüştüklerini de belirtti. Merkel ve Sarkozy yönetimine yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre, söz konusu paktın emeklilik yaşı, ücret politikaları, sosyal güvenlik sistemi ve devlet borçlanmasına ilişkin kurumsal sınırlamalar getirilmesi yönünde önlemleri içeriyor.
Bu arada Fransa ve Almanya, Euro Bölgesi’nin sorunlarını görüşmek üzere mart ayında özel bir zirve yapılmasını önerdi. Sarkozy, konu ile ilgili açıklamasında, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte 17 üyeli Euro Bölgesi’nde finansal yönetişimi daha da sıkılaştırmayı planladıklarını kaydetti. Sarkozy, bu zirve ile Euro Bölgesi’nin para politikalarının daha doğrudan bir şekilde ele alınabileceğini ve kurtarma fonlarının daha da artırılabileceğini söyledi.

750 milyar Euro’luk ‘Kurtarma Fonu’ genişleyebilir

ZİRVEDE ayrıca AB Komisyonu, borç yükü altındaki ülkeler için AB’nin öngördüğü 750 milyar Euro tutarındaki ‘Kurtarma Fonu’nun genişletilmesini talep etti. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, bir sonraki olası krize karşılık için fonun genişletilmesi gerektiğini söyledi. Ancak bu fona en büyük mali desteği sağlayan Almanya, vergi mükelleflerine daha fazla yük yüklememek gerektiğini belirterek, “Kurtarma fonundaki kaynak tüketilmedi” diyerek karşı çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle