Merkel-Sarkozy Yunanistan’ın ‘tıraş’ına karar veremedi çözüm ikinci zirveye kaldı

Yorgo KIRBAKİ
22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, arasında 2012 yılında kamu borcu milli gelirinin yüzde 181’ine ulaşarak 400 milyar Euro’yu aşacak olan Yunanistan’ın borcuna yapılacak ‘hair cut’ (saç tıraşı-kırpma) ve 440 milyar Euro’luk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) büyütülmesi konusunda yine anlaşamadı.

23 Ekim’de (yarın) toplanacak olan Avrupa Birliği (AB), zirvesi öncesinde dün Euro’nun kurtarılması için Brüksel’de ön görüşme gerçekleştiren iki liderin çözüm konusunda anlaşamaması önümüzdeki hafta çarşamba günü yeni bir zirve düzenlenmesine karar verildi.
Yunanistan tıraş istemiyor
Merkel, vadesi 2020 yılına kadar olan Yunan devlet tahvillerinde yüzde 50 ve üzeri bir kırpmadan yana. Almanya Başbakanı’nın talebi “asker tıraşı” olarak değerlendirilirken, Sarkozy’nin kırpmanın yüzde 30-35 civarında olmasından yana olan talebi “damat tıraşı” olarak adlandırıldı. Yunan Hükümeti ise, geçen temmuz ayındaki Euro Zirvesi’nde kararlaştırılan yüzde 21’lik kırpmanın uygulanmasını arzu ediyor. Yunanistan’ın tahvil “tıraş”ında sadece çeki düzen ve rötuşla yetinilmesini istemesinin nedeni kırpılacak en az 135 milyar Euro’luk tahvillerin büyük bir bölümünün Yunan banka ve sosyal sigorta sandıklarının elinde bulunması.
İki Euro Zirvesi’nde Yunan tahvilleri ile ilgili alınacak kararın yanısıra, yılan hikayesine dönen 110 milyar Euro’luk birinci Kurtarma Paketi’nin 8 milyar Euro’luk 6’ıncı taksiti için de nihai onay verilecek. Sözkonusu paranın kasım ayı ortalarına kadar muhakkak toplanması gerekiyor. Aksi takdirde Yunanistan iflas ilan edecek.
Atina’da haftalar süren müzakereler yapan troyka heyetinin AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyeleri tarafından hazırlanan son raporda da, 8 milyarlık taksidin Yunanistan’a verilmesi önerildi. Ancak raporda, Yunanistan’ın borcu için çok olumsuz bir tablo çizildi.

Özelleştirme geliri düşük

TROYKA’nın AB kanadının hazırladığı raporda Troyka’nın raporunda öne çıkan mesajlar şöyle:
Yunan bütçe tasarısının, 2012 için
gayri safi milli hasılanın yüzde 172 olarak tahmin ettiği borç yüzde 181.4’ü bulacak.
2011 yılındaki açık gayrı safi milli hasılanın yüzde 8.9’una ulaşarak 19.4 milyar Euro olacak.
Duraklama bu yıl yüzde 5.5, 2012’de de en az yüzde 2.8 olacak.
5 milyar Euro olması hedeflenen özelleş-tirme geliri 1.7 milyar Euro’yu geçmedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı