GeriEkonomi Merkel, Opel için tam 14 koşul sundu, verginin adresini sordu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel, Opel için tam 14 koşul sundu, verginin adresini sordu

Merkel, Opel için tam 14 koşul sundu, verginin adresini sordu
refid:11585928 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel hükümetinin otomotiv üreticisi Opel’i satın almak isteyenler için 14 koşul sunduğu ortaya çıktı.

Merkel yönetimi, Opel’in gelecekteki sahibine devlet desteği sağlamak için potansiyel alıcılardan öncelikle şirketin merkezinin neresi olacağını ve hangi ülkede vergi ödeyeceklerini açık bir şekilde belirtmelerini istiyor. İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, İtalyan otomotiv şirketi Fiat ile Kanadalı yedek parça üreticisi Magna’nın talip olduğu Opel’i satın alacaklara 14 koşulun sunulduğu rapor, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier tarafından hazırlandı.

İç yazışma ele geçti

Fiat CEO’su Sergio Marchionne, önceki gün Berlin’de Almanya Ekonomi Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg ve Başbakan Yardımcısı Steinmeier ile biraraya gelerek, Opel’i satın alma planlarını hükümete sundu. Opel’in satışla ilgili olarak hükümet içi bir yazışmayı ele geçiren Financial Times ise Merkel yönetiminin 14 koşuldan oluşan bir liste hazırladığını belirterek, satış sonrasında Opel’in merkezinin Almanya’ya taşınmasının talep edildiğini yazdı. Asıl konunun verginin hangi ülkeye ödeneceği olduğuna işaret eden gazete, İtalyan Fiat’ın bünyesine katmak istediği General Motors (GM) Avrupa’nın merkezinin şu anda İsviçre’nin Zürich kenti olduğuna dikkat çekildi.

Dört fabrikanın geleceği

Hükümetin diğer koşulları arasında, Opel’in Almanya’daki dört fabrikasının geleceğinin ne olacağı sorulurken, kapanmaması da yer alıyor. Potansiyel alıcılardan ayrıca, Almanya’da kaç çalışanı işten çıkarmayı planladıklarını açıklamaları da isteniyor. Opel’i satın almak isteyen şirketin geçmişteki benzer deneyimleri de önemli bir kriter olarak gösteriliyor. Mali yapısının sağlam olması ve Opel işçilerinin de potansiyel alıcı hakkında tavırlarının da birer ekten olduğu belirtiliyor.

Kredi desteği için önemli

Alman hükümetinin Opel için sunduğu bu kriterler devlet tarafından verilmesi beklenen kredi desteğinin sağlanabilmesi açısından büyük önemi taşıyor. Opel’in nakit sıkışıklığını gidermek için 3.3 milyar Euro’luk kredi garantisine ihtiyacı bulunuyor. Alman Opel, İngiliz Vauxhall ve İsveçli Saab markalarını bünyesinde barındıran GM Avrupa, 54 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Almanya’da 25 bin çalışanı bulunan Opel’in İspanya, Belçika ve İngiltere’de de fabrikaları var.

Marcihonne: Krediyi

3 yılda geri öderiz

FIAT CEO’su Sergio Marchionne, Opel’in için gerekli devlet desteğinin uzun süreli olmaması gerektiğini belirterek, kredileri 3 yıl içinde geri ödemeyi istediklerini söyledi. Marchionne, Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Opel’in Almanya’daki fabrikalarını kapatmayı istemediklerine işaret ederek, "Ancak iş gücünün azaltılması gerekiyor. Fabrikalar daha verimli olmalı. Opel, mevcut büyüklüğüyle hiçbir zaman para kazanamaz. Para kazanamazsanız, hayatta kalamazsınız. Sendikaların kaygılarını anlıyorum, ancak gerçek bu" diye konuştu.

Opel satışı eylüldeki

seçimleri de etkileyecek

OPEL’in satışının Almanya’nın 27 Eylül’deki genel seçim sonuçlarını bile etkileyebileceği belirtiliyor. Hıristiyan Demokrat Parti lideri Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti lideri Frank-Walter Steinmeier’in Opel’in geleceği konusunu seçim kampanyalarının bir parçası haline getirdiği kaydediliyor.

Guttenber: Bu ay bir karar çıkar

ALMANYA Ekonomi Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg ise Opel’in satışla ilgili olarak karar verme sürecinin sonsuza kadar uzatılamayacağına işaret ederek, "Bu ay içinde bir karara varılacağını düşünüyorum" dedi. Guttenberg, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, hükümetin Opel’le ilgili uzun vadede ikna edici bir plan sunan yatırımcılara kredi desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle