Merkel’le Sarkozy, ‘Ülkesini kötü yönetene baskı’ için el ele verdi

Hürriyet Haber
22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya ve Fransa, Euro Bölgesi ve Euro’yu desteklemek için ittifak yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ekonomilerini kötü yöneten Euro Bölgesi ülkelerine çeşitli yaptırımların uygulanması fikri konusunda anlaştı.

ALMANYA ve Fransa, Euro Bölgesi ve Euro’yu desteklemek için çabalarını birleştirme konusunda anlaştı. Avrupa’nın borç sorunu ve küresel ekonominin görüşüleeceği toplantılara birlikte hazırlanacak olan iki ülke, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yaptırımların finansal önlemlerin ötesine geçmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Toplantılarda işbirliği

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Ulrich Wilhelm, Merkel’in Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile telefonda görüştüğünü, işbirliği yapmak için anlaştıklarını söyledi. Berlin ve Paris’in, Avrupa’nın borç sorununun yanı sıra küresel ekonomideki toparlanmanın ele alınacağı uluslararası zirvelere birlikte hazırlanacağı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “İki lider, 17 Haziran’daki Avrupa Konseyi toplantısı, Avrupa’nın büyüme stratejisi konusunda haziran ayı sonunda Kanada’da yapılacak G-8 ve G-20 zirvesine birlikte hazırlanmak için anlaştı.”
İşbirliği konusunda ayrıntıları görüşmek için 7 Haziran’da Almanya’yı ziyaret edeceği belirtilen Sarkozy, ekonomilerini kötü yöneten Euro Bölgesi ülkelerine siyasi yaptırımlar dahil çeşitli yaptırımların uygulanması fikri konusunda Merkel ile anlaştıklarını vurguladı. Sarkozy, Paris’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkel ile yaptırımların finansal önlemlerin ötesine geçmesi ve bunun gelecek ay Euro Bölgesi ülkeleriyle değerlendirilmesinde fikir birliğine vardıklarını belirtti.

Oy hakkı

Sarkozy, muhtemel yaptırımlardan birinin Euro Bölgesi’nin ortak kurallarını ihlal eden ülkelerin oy haklarını geçici olarak kaybetmesi olabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Daha etkili yaptırımlar üzerinde düşünmeye ihtiyacımız var. Merkel bazı öneriler sundu. Ben bu ülkelerin oy haklarının askıya alınmasını önerdim. Yeni yaptırımları düşünmeye ihtiyacımız olduğu konusunda ben ve Merkel arasında tam bir görüş birliği var.”

Cameron: İstikrarlı Euro’ya ihtiyaç var

İNGİLTERE Başbakanı David Cameron, Almanya’da yaptığı açıklamada İngiltere’yi Euro’nun içine itecek AB anlaşmasındaki herhangi bir değişikliğe karşı olsa da ülkesinin de istikrarlı bir Euro’ya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen Cameron, düzenlenen ortak basın toplantısında, “İngiltere güçlü ve istikrarlı bir Euro bölgesi istiyor” dedi.

Almanya 147 milyar Euro’yu onayladı

ALMAN Parlamentosu’nun alt kanadı, ülkenin 750 milyar Euro’luk acil borç paketine katkısına izin veren yasayı onayladı. Destek paketinde Avrupa’nın en büyük ekonomisinin katkısı 147.6 milyar Euro (184.7 milyar dolar) olacak. Bundestag’ın alt kanadı faturayı 318 oyla geçirdi. 73 milletvekili aleyhte oy kullanırken, 195 kişi de çekimser kaldı. Muhalefetteki Sosyal Demokratlar (SPD) ve Yeşiller çekimser kalırken, sosyalist sol parti ise faturanın aleyhinde oy kullandı. Fakat sonuçlar Başbakan Angela Merkel’in koalisyonundaki birkaç üyenin de karşıt oy kullandığını gösteriyor. Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, toplumun tepkisi karşısında desteği savunmak zorunda kaldı. Onlar bu yardımın Avrupa’nın ortak para birimini savunmak için önemli olduğunu söyledi. Schaeuble, Oylamadan önce “Bunu milli çıkarlar için yapıyoruz. Ortak Avrupa para birimi Almanya için önemli avantaj oldu. İhracatın üçte ikisi Eurozone ülkelerine yapılıyor. Euro olmadan daha zayıf bir ekonomiye ve daha zayıf bir ülkeye sahip olurduk” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı