Mercimek devi inşaat ve turizme girdi 2 milyar dolar ayırdı

Hanife BAŞ
21.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyada ‘mercimek devi’ olarak tanınan ve son dönemde Türkiye’de akaryakıta Fullpet’le adından söz ettiren Ar Şirketler Grubu, 2 milyar dolarlık kaynak ayırma planıyla inşaat ve turizm sektörüne girdi.

Ar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Yalı, grubun Kanada ve Türkiye’de büyük gıda yatırımları olduğunu, Türkiye’de Arbella Makarna ve Fullpet markalarının bulunduğunu belirterek, yeni alan olarak belirledikleri inşaatta da büyüyeceklerini söyledi.
AVM, otel ve rezidans
İsta İnşaat adıyla bir şirket kurduklarını dile getiren Yalı, “İnşaat ve turizm sektörlerinde dört yılda 2 milyar dolarlık proje yapacağız” dedi. Yalı, projeleri arasında alışveriş merkezi, otel ve rezidans bulunduğunu da kaydederek, şu bilgileri verdi: “İstanbul’da çeşitli yerlerde arsalarımız var. 2008’den beri grup olarak arsa topluyoruz. İstanbul Bomonti ve Balmumcu’da iki otel yatırımımız olacak. Çeşitli beş yıldızlı otel markaları teklif veriyor ama Kanada bağımız nedeniyle The Fairmont’u öncelikli düşünebiliriz. Ataköy’de otel ve rezidans projesi düşünüyoruz. Ayazağa Cendere’de ve Maslak’ta da arazilerimiz var. İstanbul’da 2 milyar dolarlık proje geliştireceğiz.”
İnşaatlar başlıyor
Timuçin Yalı, otel projelerini yapıp sonradan devredebileceklerini de belirterek, şöyle konuştu: “Şehir merkezinde ne yaparsanız tutar. Ofis, alışveriş merkezi ve otel öncelikli alanlarımız. Üç ay içinde inşaatlar başlıyor. Konut işine girmeyi düşünmüyoruz. Yurtdışında kazanıp Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. Türkiye’ye yatırım çekmek için de çalışıyoruz. Burada yatırım yapmak isteyen her Kanadalı firma ilk bize soruyor. Fonlar, gayrimenkul şirketleri Türkiye’ye ciddi ilgileniyor.”
3 milyar dolar ciro

Grubun finansal sonuçları hakkında da bilgi veren Yalı, şunları anlattı: “Bu yılki ciro hedefimiz 3 milyar dolar. Yatırımlarımızın çoğunu özkaynakla yapıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz her sektörde, BDDK, TAPDK, EPDK gibi kurumların denetimine tabiyiz. Finans sektöründe de Ar Faktoring’le varız.”

Mercimekte ihtiyacın yüzde 40’ını karşılıyor

AR Şirketler Grubu’nun 50 yıllık geçmişi bulunduğunu da hatırlatan Timuçin Yalı, şunları anlattı: “Mercimekte dünya ihtiyacının yüzde 40’ını sağlıyoruz. Kuru gıda ve bakliyatta dünya lideriyiz. Kanada’da halka açık Alliance Grain Traders firmamız var. 13 bin çalışanımız var. Bunların 3 bin 500’ü Türkiye’de. Kanada’da 15, Mersin’de 7, ABD ve Avustralya’da birer fabrikamız var. 1.5 milyon ton işleme kapasitesimiz bulunuyor. 85 ülkeye ihracat yapıyoruz.”

Fullpet’e 450 milyon dolar yatırdık

SON dönemde akaryakıt istasyonu alanında devreye aldıkları Fullpet markasının arkasında ciddi bir güç bulunduğunu ifade eden Timuçin Yalı, “Kısa sürede piyasada fark yarattık. Bu alan 450 milyon dolar yatırdık. Pazar payımızı da kısa sürede yüzde 3’e çıkardık. Fullpet’in 300 bin kayıtlı müşterisi var” diye konuştu.

Fasulye ticaretinde payı yüzde 12’ye çıktı

TİMUÇİN Yalı, “Türkiye’de pirinç işine de gireceğiz. Mercimek ve fasülye ana işimiz. İngiltere’de 140 yıllık fasülye fabrikası Poortman’ı aldık. Bu alımla dünyadaki fasülye ticaretinin yüzde 12’sine hakim hale geldik” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı