GeriEkonomi Mercedes'ten Almanya Başbakanı'na muhtıra
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mercedes'ten Almanya Başbakanı'na muhtıra

Almanya'daki merkez fabrikasında Mercedes'i üreten DaimlerChrysler, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e bir mektup göndererek, ‘‘Vergi reformunu uygulamaya koyarsanız, yatırımlarımızı başka AB ülkelerine kaydırırız’’ uyarısında bulundu.

Aralarında binlerce Türk'ün de olduğu yaklaşık 100 bin işçisiyle Almanya'nın en büyük sanayi sanayi kuruluşları arasında ilk sırada yer alan Alman-Amerikan Daimler-Chrysler şirketi, vergi reformu konusunda hükümet ile kapıştı.

Daimler-Chrysler Yönetim Kurulu Mali Bölümü Başkanı Manfred Gentz'in 5 Mart'ta Başbakan Gerhard Schröder'e bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Stuttgarter Zeitung gazetesinin ortaya çıkardığı muktupta, SPD ile Birlik 90/Yeşiller'den oluşan koalisyon hükümetinin planlanan vergi reformunu uygulamaya koyması halinde, yatırımların komşu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kayabileceğine dikkat çekildiği bildirildi.

ALMANYA CAZİP OLMAZ

Mektubun ortaya çıkmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Gentz, tasarının, 19 Mart'ta Eyaletler Meclisi'nden de geçip yasalaşması halinde, Almanya'nın yatırım açısından cazibesini önemli ölçüde kaybedeceğini belirtti. Gentz, tasarıda, yurt dışında elde edilen kárın Almanya'da ayrıca vergilendirilmesinin yer aldığını, bunun kendilerine ek bir yük getireceğini belirtti.

Daimler-Chrysler'in ABD'de Almanya'ya dönük alacağı 3 milyar mark civarındaki temettüler için zaten vergi ödediğine de işaret eden Gentz, Almanya'da ayrıca temettülerin yüzde 15'ine yüzde 41 oranında vergi alınmasının öngörülmesinin kendilerine 180 milyon marka mal olacağına dikkat çekti.

TAŞINIRIZ ŞANTAJI

Alman gazetesinin haberinde, Almanya'daki vergilerin yüksek olması yüzünden Daimler-Chrysler'in yöneticilerinin şirketin merkezinin uzun süreli olarak Stuttgart'ta kalıp kalmamasını tartışmaya başladıkları öne sürüldü. Özellikle ABD'li yöneticilerin Daimler-Chrysler'in merkezinin taşınmasından yana oldukları belirtildi.

Mektubun ortaya çıkması üzerine, hükümet sözcülerinden Charima Reinhardt Başbakan Schröder'in söz konusu mektubu şahsen cevaplandıracağı söyledi. Bakanlık Sözcüsü Torsten Albig, ‘‘Mektuba şaşırdık. Mercedes, en fazla vergiyi ödeyen şirketlerden biri değil. Zaten daha önceki yıllardaki zararı bilançolarına işleyerek 1995'den beri hiç vergi ödemiyor. Hem de şikayetçi oluyorlar. Zararın bilançoda yer almasıyla ilgili hüküm yasada gelecek yıllarda da kalacak. Ama, bu değilki gelecekte de vergi ödemeyecekler. Vergi ödemeleri hükümeti memnun eder’’ dedi.

Sözcü Albig, ayrıca Daimler Benz ile Chrysler'in birleşmesinden sonra yeni şirketin merkezinin ABD yerine Almanya olarak seçilmesinin Almanya'daki vergi oranlarının daha düşük olmasının rol oynadığını da iddia etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle