Mercedes, kamyonda yeni pazarı Aksaraylı Actros’la zorlayacak

Aslan BATUR
22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’de çekici kamyon segmentindeki pazar payını artırmak için yıl sonundan itibaren Aksaray fabrikasında Actros modelinin üretimine başlayacaklarını anımsatan Mercedes-Benz Kamyon İletişim Direktörü Uta Leitner, “Bu yatırım kararının alınması 1 yıl sürdü. Yeni pazar arayışına Türkiye üzerinden çıkacağız. Çünkü, Türkiye artık bizim için yeni bir pazar değil. Buradaki üretimin ağırlığı ihracat olacak. Bu sayede yeni pazarlara ulaşacağız” dedi.

Yeni modelin önü açılacak

Türkiye G-20 ülkeleri arasında orta sıralarda yer aldığını belirten Leitner, şöyle konuştu: “Actros Almanya’dan sonra sadece Türkiye’de üretilecek. Türkiye’deki tecrübemizi Axor’la kazandık. Axor’un yanına bu aracın gelmesi Mercedes’in elini güçlendirecek. Bu sayede diğer modeller de Türkiye’de üretilebilecek. Aksaray bizim için çok önemli bir geçmişe sahip. Türkiye pazarına baktığımızda ekonominin ilerleyeceğine ilişkin işaretleri görebiliyoruz. En yeni ürünümüzü Türkiye’de üreterek buraya olan kalite güvenimizi gösteriyoruz. Türkiye üzerinden çıkacağımız yeni pazar arayışımızda Suriye gibi ülkeleri hedefliyoruz.”

Yan sanayiyi yokluyor

Üretim maliyetlerini azaltmak adına aracın yerlilik oranının fazla olması gerektiğine dikkat çeken Leitner, şunları söyledi: “Biz Türkiye’deki fabrikayı kendi üretimini gerçekleştirebilir bir hale getirmek istiyoruz. Türkiye’de teknolojiye ciddi yatırım yapan ailelerle görüşüyoruz. Türkiye’deki yan sanayi firmaları da oldukça gelişti. Onlarla birlikte çalışmayı düşünebiliriz. Çin’de üretilen kamyonlar düşük fiyatıyla dünya pazarlarında oldukça iddialı. Bu araçların Avrupa pazarına girebilmeleri ve mücadele edebilmeleri için çok uzun zamana ihtiyaçları var. Ancak biz bu şirketleri ciddiye alıyoruz çünkü 4-5 yıl içinde rekabet edecek güce ulaşacaklar.”

180 işçi alıp üretimde çift vardiyaya geçecek

MERCEDES-Benz Türk, iç pazardaki canlanma ve kamyonlara talebin belirgin bir şekilde artması üzerine Haziran 2010’dan itibaren yeniden çift vardiyada üretime geçecek. Gerek çift vardiyaya geçiş, gerekse Mercedes-Benz Actros modelinin Türkiye’de üretimine hazırlık kapsamında şirket Aksaray fabrikasında bu ay içinde 180 kişiyi işe alacak ve üretimini artıracak. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, “2009 yılında ekonomik kriz nedeniyle üretim hacmimizi 2008’e göre yüzde 80 oranında azaltmak zorunda kaldık ve 3 bin 720 araç ürettik. 2010’da üretimimizi arttırabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Babam besmele çekerdi, biz de öyle yetiştik

MERCEDES, kamyon üretiminin 50’nci yılını Alpler’deki organizasyonla kutlarken, bu etkinliğe Claws Tohsche imza attı. Babasının Manisa Salihli’deki Demir Köprü Barajı’nda elektrik mühendisi olarak görev yaptığını anlatan Mercedes-Benz Ağır Vasıta Yöneticisi Claws Tohsche, “Babam Türkiye aşığı olduğu için beni de bir Türk çocuğu gibi yetiştirdi” dedi. Tohsche şöyle konuştu: “Tıpkı göçmen Türkler gibi uçağa binip sadece arkadaşlarıyla çay içmek için Türkiye’ye giderdi. Almanya’da hapse giren Türk mahkumlara parasız olarak çevirmenlik hizmeti yaptı ve pek çok Türk’ün hapisten kurtulmasını sağladı. Almanya’daki Türk derneklerine de üyeydi. Hıristiyan olmasına rağmen direksiyona geçtiğinde ‘Bismillahirrahmanirrahim’ derdi. Sebebini sorduğumda ise ‘Bunu söyleyince başıma bir şey gelmeyeceğine inanıyorum’ derdi. Askerliğimi Afganistan’da yaptım. Oradayken Türk olduğumu söylediğimde hiç kimse bana karışmadı ve el üstünde tutuldum.”
Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı