GeriEkonomi Mercedes’i iade ettim ama destekleyen olmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mercedes’i iade ettim ama destekleyen olmadı

Mercedes’i iade ettim ama destekleyen olmadı
refid:19121032 ilişkili resim dosyası

Yüksek kamu borcundan dolayı girdiği krizi iki yıldır atlatamayan Yunnistan’daki kemer sıkma politikalarından politikacılar da nasibini aldı.

The New York Times gazetisinin öyküsünü sayfalarına taşıdığı Yunanistan’daki iktidar partisi Pasok milletvekili Hara Kefalidou, krizin ilk günlerinde milletvekillerine verilen bazı avantajlardan vazgeçilmesi yönünde mektup yazmış ve bu önerisi nedeniyle parlamentoda dışlanmıştı. Kefalidou, geçen ocak ayında yazdığı mektupta Yunanistan’da milletvekillerine verilen çifte emeklilik hakkının alınması ve parlamentodaki komite toplantılarına katılan milletvekillerinin aldığı 425 doların kaldırılması gerektiği gibi birçok öneriye yer vermişti.
Mercedes’i verdi
Kefalidou bu önerisinin vatandaşlarca takdir edildiğini ancak diğer parlamento üyelerince şiddetle reddedildiğini belirterek o dönem yaşadıklarını, “Sadece her milletvekiline verilen arabalardan vaz geçilmesi bile mutlaka fark yaratacaktır. Ancak ne yazık ki diğer parlamento üyesi arkadaşlarım beni yalnız bıradkı. ‘Tamam söyleyeceğini söyledin, şimdi artık konuyu değiştir’ dediler” şeklinde anlattı. Temmuz ayına kadar önerileri ile ilgili resmi bir karar çıkmasını yeterince beklediğine karar verdiğini belirten Kefalidou, “Bana verilen Mercedes marka arabamı geri verdim. Milletvekillerine verilen tüm avantajlardan vazgeçtim. Komite toplantılarına katılmamdan dolayı ödenen ücreti de almayı bıraktım. Aynı dönemde başka bir milletvekili daha arabasından vazgeçti ancak bu bir tesadüftü” diye konuştu. Kefalidou’yu takip eden birkaç milletvekili oldu ancak bu hareket Yunan parlamentosunda yaygınlaşmadı. Yunanistan’da krizi girilen son 2 yıldan bu yana milletvekillerine ödenen komite toplantısı katılım ücreti 425 dolardan 215 dolara düşürüldü. Milletvekillerinin maaşlarında diğer tüm kamu çalışanları ile birlikte indirime gidildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle