GeriEkonomi Mera Kanunu fiyaskosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mera Kanunu fiyaskosu

ANASOL-D Hükümeti, üzerinden henüz bir ay geçmeden, çıkardığı ‘‘Mera Kanunu’’nu değiştirme kararı aldı. Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra üzerinde yeterince çalışılmadan ve Tarım Bakanlığı'nın kimseye sormadan hazırladığı ortaya çıkan Mera Kanunu, çıkar çıkmaz değişik kesimlerden tepki gördü.

Hürriyet'in ortaya çıkardığı ilk sakınca kanunla kurulan Mera Fonu'nun kaynakları arasında sayılan, ‘‘alkollü içki, tütün ve tütün mamülleri ihracatından yapılması öngörülen yüzde 3'lük kesinti’’ oldu. Bilgi veren yetkililer bunun AB ile imzalanan gümrük birliği anlaşmasına tümüyle ters olduğunu ve AB'nin itiraza hazırlandığını söylediler.

Arkasından yine Hürriyet, bu sefer karardan etkilenen deri sanayicilerinin, ithal edilecek derilerin, kanunda yeralan ‘‘canlı hayvan ve mamülleri ithalatından yapılacak yüzde 8'lik fon kesintisi’’ nedeniyle büyük ölçüde pahalanacağını ve bunun deri sanayi ihracatını önemli ölçüde olumsuz etkileyeceği yönündeki şikayetlerini dile getirdi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı konuyu Tarım Bakanlığı ile de tartışırken, yaratacağı sakıncaları Başbakan Mesut Yılmaz'a da iletti. Bunun üzerine Yılmaz'ın bizzat, bu kanunun değiştirilmesi için talimat verdiği öğrenildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle