GeriEkonomi Menkul kıymet ihraçları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menkul kıymet ihraçları


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçen hafta 2 ortaklığın, hisse senedi ihracı için Kurul kaydına alınma talebini kabul etti.

SPK'nın haftalık bültenine göre, geçen hafta Kurul tarafından bu ortaklıklardan, DEAŞ Doğu Enerji Ticaret'in 9 trilyon 825 milyar lira, Aygaz'ın da 1 trilyon 924.5 milyar lira bedelli hisse senedi ihracı için Kurul kaydına alınma talepleri kabul edildi.

Şekerbank, 20 trilyon lira bedelli hisse senedi, HSBC Bank da 2 trilyon liralık B tipi Değişken Fonu katılma belgesi ihracı için geçen hafta Kurul'a başvuruda bulunurken, Kurul söz konusu müracaatları incelemeye aldı.

Kurul, Gimsan Gediz İplik'in menkul kıymet ihraç başvurusunu ise şirketin talebi üzerine işlemden kaldırdı.

Geçen hafta içinde Çimentaş ile Türk Demir Döküm Fabrikaları, kayıtlı sermaye tavanını yükseltmek amacıyla başvuru yaparken, söz konusu müracaatlar SPK tarafından incelemeye alındı.

Kurul, Karsan Otomotiv'in kayıtlı sermaye tavanına geçme talebini de uygun gördü.

SPK, geçen hafta İktisat Yatırım Menkul Değerler tarafından kurulan ve fon tutarı 4 trilyon lira olan, A tipi Hisse Senedi Fonu katılma belgesinin Kurul kaydına alınmasını da uygun gördü.

Kurul, Citibank N.A merkezi New York, İstanbul Türkiye Şubesi'nin temsilciliğini üstlendiği Lüksemburg'da kurulu Citibank N.A Money Manager ve Citibank Portfolios şemsiyesi altında bulunan toplam değeri 21 trilyon 990 milyar lira olan 5 adet alt portföye ait payların Kurul kaydına alınmasına karar verdi. (aa)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle