GeriEkonomi Memurun ‘uyarı grevi’ hayatı durdurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  551
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memurun ‘uyarı grevi’ hayatı durdurdu

Memurun ‘uyarı grevi’ hayatı durdurdu
refid:13036765 ilişkili resim dosyası

Türkiye Kamu-Sen ile Kamu Emekçileri Sendikası Konferedarasyonu (KESK) üyesi memurların bir günlük iş bırakma eyleminde, hayat durdu. Eylemden en fazla ulaşım hizmetleri etkilendi. İstanbul ve Ankara'da tüm tren seferleri durdu, binlerce yolcu perişan oldu, yer yer olaylar çıktı. Benzer şekilde hastanelerde de sadece acil servisler hizmet veriyor. Otoyol gişeleri ve vergi daireleri şu an itibariyle çalışmıyor. İstanbul'da 30 bin memur Beyazıt Meydanı'nda toplandı. Ankara'da da bir grup ile polis arasında arbede çıktı. Polisin biber gazı ile müdahale ettiği grup, taş ve sopalarla polise saldırdı.

 
       

Eylemden ilk fotoğraflar

Memurlar Beyazıt'ta toplandı

Ankara'da polis eylemcilere müdahale etti

BİNLERCE MEMUR BEYAZIT MEYDANI'NDA TOPLANDI / WEB TV

TRENLER DURDU, YOLCULAR PERİŞAN OLDU / WEB TV       

BALIKESİR'DEKİ EYLEM GERGİN BAŞLADI / WEB TV 

ÇELİK: İYİ NİYET YOK

ARİFİYE'DE OLAY ÇIKTI     

TCDD'de görevlilerin eylemi 4 trenin durdurulduğu Sakarya'nın Arifiye İstasyonu'nda etkili oldu. İstanbul'dan hareket eden ‘Fatih Ekspresi' saat 02.00 sıralarında Kamu- Sen ve KESK'in eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi İstasyonu'na geldi. Fatih Ekspresi'nin de aralarında bulunduğu 3 tren istasyonda, bir tren de istasyona 1 kilometre uzaklıkta bekletilirken ‘Güney Ekspresi'nin yolcuları, istasyona gelerek sendikacılara tepki gösterdi. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız aleyhine ‘Bircan istifa’ diye slogan atan yolcular ile sendikacılar arasında tartışma çıktı. İstasyonda bekleyen diğer trenlerde bulunan yolcular da ‘Güney Ekspresi' yolcularına destek verdi. Yaklaşık 400 polis, yolcular ile sendikacılar arasında olayların daha fazla büyümemesi için büyük çaba harcadı.

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Kamu- Sen ve KESK'in çağrısıyla başlatılan 1 günlük uyarı grevi kapsamında sendikacıların eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi İstasyonu'na geldi.

Bu arada İstanbul'dan hareket eden İç Anadolu Mavi Ekspres de Arifiye İstasyonu'na gelerek beklemeye başladı.

Uyarı grevi kapsamında sendikacıların eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi İstasyonu'nda saat 02.00'den itibaren bekleyen Fatih Ekspresi, Ankara'ya 2.5 saat sonra hareket ederken makinistler greve katılmama kararı aldı. Sakarya'nın Arifiye İlçesi Tren İstasyonu'nda bekleyen Anadolu Ekspresi de saat 06.40 sıralarında hareket etti.

Kamu- Sen ve KESK'in çağrısıyla başlatılan bir günlük uyarı grevi kapsamında sendikacıların eylem yaptığı Sakarya'nın Arifiye İlçesi Tren İstasyonu'nda bekleyen Güneydoğu Ekspresi saat 07.15'te Diyarbakır'a hareket etti. Ankara ve İç Anadolu ekspreslerinin ise garda bekleyişi devam ediyor.

ÇORUM´DA GERGİN EYLEM

Sabah saatlerinde Kültür Sitesi önünde bir araya gelen KESK üyeleri basın açıklamasının yapılacağı Hürriyet Meydanı'na araç trafiğine açık olan yoldan yürümek isteyince polis ile grup arasında arbede çıktı. CHP İl Başkanı Tufan Köse'nin araya girmesiyle kaldırıma geçen KESK üyeleri alana kaldırımdan yürüdü.

ESKİŞEHİR GARI'NDA OLAYLI GECE

Saat 01.30 sıralarında Eskişehir Gar'ın Ankara'dan İstanbul Haydarpaşa'ya giden ‘Anadolu Ekspresi' geldi. İki makinist trenden inip uzaklaşırken, burada görevi devralacak makinistler eyleme katıldıkları için tren hareket etmedi. Bu sırada eylemci memurlar slogan attı.

MAKİNİSTİ YAKALADILAR

'Bugün bunlar duracak’ uyarısı

* Başta ulaşım, eğitim, sağlık ve maliye olmak kamu hizmetleri aksayacak.
* Köprü ve otoyol gişelerinde ve tapuda hizmet verilmeyecek.
* Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için seyahatlerinizi erteleyin.
* Otobanlar ve paralı geçişler yerine devlet yollarını kullanın.
* Çocuklarınızı okula göndermeyin.
* Hastanelerde sadece yatan ve acil hastalara hizmet verilecek. Acil servisler dışında gitmeyin.

Kısa süre sonra gara, Ankara’dan Haydarpaşa'ya giden yataklı tren Ankara Ekspresi geldi. Bir süredir garda bekleyen Anadolu Ekspresi'nin yolcuları, ’Ankara Ekspresi'nden inip gardan çıkmak isteyen 2 makinistin arkasından koştu. Yolcular makinistlerden birini yakaladı, diğer makinist kaçtı. Yolculardan bazıları makiniste, “Bizi İstanbul’a götür, fazla mesain ne kadarsa onun parasını verelim” dedi.

Yolcuların araya alıp gitmesine izin vermediği makinistin imdadına polisler yetişti. Yolcular, kolundan tuttuğu makinisi bırakmadı. Polislerin ikna etmesi üzerine yolcular, makinistin koluna girip görüşme yapmak üzere Gar Müdürü’nün odasına girdi. Yapılan görüşmede ise yolcuların isteği gerçekleşmedi, makinist evine gitti. Eskişehir Garı’na Ankara’dan saat 02.30 sıralarında gelen Fatih Ekspresi’nin 2 makinisti ise çevik kuvvet polislerinin arasından gardan dışarı çıkartıldı.

Memurlar, saat 03.00 sıralarında Ankara'dan gelip İzmir'e giden 9 Eylül Ekspresi'nin makinistleriyle konuşup treni bekletmesini istedi. Ancak makinistler bunu kabul etmedi. Bunun üzerine, tren, yolcularını alarak hareket etti. Memurlar da eyleme destek vermeyen tren görevlilerini alkışlarla protesto etti.

YOLCULAR PERİŞAN

Eskişehir Garı’nda eylem nedeniyle, Anadolu, Fatih ve Ankara ekspresleri ile kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonu'nda karşılıklı sefer yapan iki Meram Ekspresi yaklaşık 2 bin yolcu uzun süre bekletildi.

Eskişehir Garı'nda eylem nedeniyle bırakılan trenlerdeki yolcuların bir bölümü otobüslerle, bir kısmı da makinist temin edilen trenlerle gidecekleri yere gönderildi. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde bir aksama olmadı.

Gar Müdürlüğü yetkilileri, Ankara'dan Haydarpaşa yönüne giden ‘Anadolu', ‘Fatih' ve ‘Ankara Ekspresleri'nin Eskişehir Garı’nda, karşılıklı olarak sefer yapan iki ‘Meram Ekspresi' de kent merkezindeki Enveriye Tren İstasyonu’nda makinistleri tarafından bırakıldı. Sabaha karşı Meram Ekspresleri temin edilen makinistlerle yollarına devam etti. Eskişehir Garı'nda halen bekleyen Anadolu, Fatih ve Ankara ekspreslerindeki yolcularının ise otobüslerle İstanbul’a gönderildiğini belirtti.

Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı olarak yolcu taşıyan Yüksek Hızlı Tren seferlerinin saat 07.00’den itibaren başladığı, bu trendeki makinist ve personelin gün boyunca eyleme katılmayacakları açıklandı.

BALIKESİR GARI'NDA 5 GÖZALTI

Balıkesir Gar'ında ‘Mavi Tren'in hareketini ını engellemek için rayların üzerine inen 5 sendikacı gözaltına alındı. Kısa süre sonra bırakılan sendikacıların kimlik tespiti yapılırken, gecikmeli de olsa ‘Mavi Tren' Ankara’ya hareket etti.

ADANA'DA DEMİRYOLLARINDA ULAŞIM DURDU

Kamu-Sen ve KESK'’in çağrısıyla 5 konfederasyona bağlı çalışan yaklaşık 2.5 milyon memurun yapacağı 1 günlük ‘uyarı grevi’ Adana tren garında da başladı. Türk Ulaşım-Sen ve BTS Adana Şubesi üyesi yaklaşık 100 kişi, Adana Garı TCDD Servis Depo Müdürlüğü önünde toplanıp iş bıraktı. Çeşitli sendika ve sivil toplum örgütü üyelerinin de destek verdiği eylemde, memurlar, ‘Susma, sustukça, sıra sana gelecek’, ’Hükümet, uyuma, memuruna sahip çık’, ‘Yaşasın örgütlü mücadelemiz’, ‘Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız’ şeklinde sloganlar attı. Tren rayları üzerinde toplanan grup adına konuşan Türk Ulaşım Sen Adana Şube Başkanı Muhittin Topal, Adana hattında çalışan yaklaşık 80 tren seferinin iptal edildiğini bildirdi.

MEMURLAR BEYAZIT MEYDANI'NDA TOPLANDI

Bir günlük uyarı grevine katılan sendikaların bazıları, Beyazıt Meydanı'na ulaştı. Çeşitli noktalardan hareket ederek meydana yönelen kalabalık yaklaşık 30 bin kişiye ulaştı. Meydandaki gruplara katılımlar devam ediyor. 

 

ANKARA'DA EYLEMCİLERE MÜDAHALE

KESK ve Kamu-Sen’in birlikte gerçekleştirdikleri bir günlük uyarı grevinde Ankara Ziya Gökalp Caddesi’nde eylem yapan KESK üyelerine polis biber gazıyla müdahale etti.

Halkevleriyle ÖDP’nin üst geçide pankart asmak istemesi üzerine polisle göstericiler arasında başlayan sözlü tartışma kavgaya dönüştü. Tartışmanın büyümesi üzerine polis biber gazı kullanarak gösterİcileri etkisiz hale getirmeye çalıştı. Kavganın büyümesi üzerine polis biber gazı kullandı. Organizasyon komitesinin araya girmesiyle kavga bir ara durulur gibi olsa da, bu seferde Halkevleri ve organizasyon komitesi arasında yaşanan tartışma gerginliği artırdı. Eylemin sonuna doğru, KESK katılımcılara "iş yerlerine dönmeme" çağrısında bulundu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle