GeriEkonomi "Memurun ne iş yaptğını yarın göreceksiniz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Memurun ne iş yaptğını yarın göreceksiniz"

"Memurun ne iş yaptğını yarın göreceksiniz"
refid:13029205 ilişkili resim dosyası

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memurların “uyarı grevi” adı altında yapacağı iş bırakma eylemiyle ilgili “(Memur ne iş yapıyor ki! Yan gelip yatıyor) diyenler, yarın memurların ne iş yaptığını görecek” dedi.

2.5 Milyon memur yarın hayatı durduracak 

Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yarın memur sendikacılığında yeni bir çığır açılacağını, Türk memurunun toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda, en büyük atılımı gerçekleştireceğini, sendikacılığa bir mihenk taşı daha ekleyeceğini söyledi.

Memurların her türlü asılsız yaftayı parçalayacağını dile getiren Akyıldız, “(Memur ne iş yapıyor ki! Yan gelip yatıyor) diyenler, yarın memurların ne iş yaptığını görecek. Memur, işçi, esnaf, çiftçi, işsiz, emekli, dul, yetim hep birlikte alanlara inerek, sesimizi duymayan iktidara ses verecek” diye konuştu. Eylemin, yıllardır ihmal edilen, kaderiyle baş başa bırakılan işçinin, esnafın, çiftçinin, dar ve sabit gelirli tüm kesimlerin eylemi gibi kabul gördüğünü belirten Akyıldız, toplumun tüm kesimlerini temsil eden Türk-İş, TZOB, TESK gibi kuruluşların desteğinin, eyleme, memur eylemi olmaktan öteye bir anlam yüklediğini ifade etti. Akyıldız, şunları kaydetti:

“Milletimiz, memurlarımıza tanınacak toplu sözleşme ve grev hakkının, memurlarımızın alım gücünün artırılmasının ekonomik hayatın her kesimine olumlu katkı yapacağının farkındadır. Yalnızca siyasi irade bu gerçeğin farkına varamamıştır. Onların gözleri kör, kulakları sağır, konuştuklarında dilleri doğruları söyleyememektedir. Siyasi irade verdiği sözleri tutmamakta, attığı imzaların arkasında duramamaktadır. İktidarda olduğu dönem boyunca kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını geriletmek, yeni haklar vermemek için mücadele etmişlerdir. Seçim meydanlarındaki vaatlerini unutmuşlardır. Bizleri eylemlilik sürecine götüren neden de işte budur.”

EKONOMİK VE SOSYAL HAKLARIMIZI İSTİYORUZ 

Demokratik, ekonomik, sosyal ve siyasal haklarını istediklerini vurgulayan Akyıldız, şöyle konuştu:
“Daha fazla tahammülümüz kalmamış; bıçak kemiğe dayanmıştır. Sendikalı olan olmayan, tüm kamu görevlilerini ve diğer sosyal kesimleri bu onur ve haysiyet mücadelemize davet ediyoruz. Vatandaşlarımız yarın, tren istasyonlarına, otobüs duraklarına, hava alanlarına, okullara, hastanelere, devlet dairelerine gittiklerinde hizmet sunulmadığını gördüklerinde, ellerini vicdanlarına koymalarını ve düşünmelerini istiyoruz. Devleti temsil eden çalışanlar açlık ve yoksulluğa terk edilmiş, elverişsiz yerlerde çalışırken, seslerine kulak tıkanıyor. İşte ülkemizde kamu çalışanlarının durumu budur. Türk memuru bu nedenlerle yarın, bir gün çalışmama hakkını kullanacaktır. Yıllardır memursuz bir ülke özlemi ile yanıp tutuşanlar, yarın memursuz Türkiye'yi görecekler. Yarın trenler çalışmayacak, otobüsler işlemeyecek, öğretmenler ders vermeyecek, uçaklar havalanmayacak, otoyol gişeleri hizmet vermeyecek, vergi toplanmayacak; kısacası kamuda hizmet üretilmeyecek. Hak için, adalet için, daha güzel yarınlar için 25 Kasımda iş bırakıyoruz. Yetkililerin tehditleri, sarı sendikaların grev kırıcı söylemleri bizleri yolumuzdan döndüremez. Bizleri bu noktaya getiren siyasi irade, şimdi tehditlerle sesimizi kesmeye çalışmaktadır. Sayın Başbakan, demokrasi ile hukukun üstünlüğü ilkesi birbirinden ayrılamaz iki temel kavramdır. Canınız istediğinde bunlardan birini ön plana çıkarıp, diğerini görmezden gelme hakkınız yoktur.”

Hakkımızı alan kadar mücadelelerinin devam edeceğini belirten Akyıldız, vatandaşların herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaması için yarınki bütün
seyahatlerini ertelemelerinin uygun olacağını söyledi. Vatandaşların tapu kayıt işlemlerini bayramdan sonra gerçekleştirmelerini, otobanlar ve paralı geçişler yerine devlet yollarını kullanmalarını tavsiye eden Akyıldız, “Özellikle vatandaşlarımızdan çocuklarını okula göndermemelerini, acil durumlar dışında hastanelere gitmeyerek, zorunlu olmadıkça kamu kurumlarından hizmet talep etmeyerek bizlere anlayış göstermelerini bekliyoruz” dedi.

"EYLEM HUKUK DIŞI DEĞİL"

Akyıldız, basın mensuplarının soruları üzerine, yarın ki eylemin hukuk dışı olmadığını, ulusal ve uluslararası yargının bu yönde verdiği kararlar bulunduğunu söyledi. Eylemi “yetkililerin tehditlerine” rağmen yapacaklarını ifade eden Akyıldız, “Valiliklerin gönderdiği tehdit yazılarını da böyle yırtacağız” diyerek, bazı valiliklerce “eylemin yasal olmadığı” yönünde yazılan yazıları yırttı. Akyıldız, daha sonra esprili bir şekilde yırttığı yazıların “fotokopi” olduğunu vurguladı.
Her hizmet kolunda vatandaşların acil ihtiyaçların karşılanması yönünde tedbirler alınacağını vurgulayan Akyıldız, “Sonuçlarına katlanamayacağımız hiçbir işe girmeyiz. Bedeli ne olursa olsun bu eylemi yapacağız. Ama kamu çalışanlarını hiçe sayan iktidar da bunun bedelini ödeyecektir” diye konuştu.
Bircan Akyıldız, bugüne kadar benzer eylemlere katılan memurlara ceza verilip verilmediği yönündeki soruya karşılık, “Bugüne kadar yapılmış benzer eylemlere katılıp kesinleşmiş ceza alan memur yok. Verilen tazminat cezaları da faiziyle iade edildi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle