Memurun maaş pazarlığı başlıyor

A.A.
14.08.2006 - 11:27 | Son Güncelleme:

Memur sendikaları, 1.5 milyonu aşkın memurun merakla beklediği toplu görüşmeler için yarın hükümetle masaya oturacak. Görüşmelere katılacak, KESK, hükümetten bu yıl kamu emekçilerine yüzde 10 ek zam verilmesini isteyecek.

4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Yasası uyarınca, 11 hizmet kolunda yetkili memur sendikaları ile yetkili konfederasyon, 15 Ağustosta hükümetle toplu görüşmeleri gerçekleştirecek.

Toplu görüşmelere kamu çalışanları adına Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Tarım Orman-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber-Sen, Türk İmar-Sen, Türk Eğitim-Sen, Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen ve Bem-Bir-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen katılacak.

Toplu görüşme masasında en fazla yetkili sendikaya sahip olması dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen başkanlığında yürütülecek toplu görüşmelerde, KESK ve Memur-Sen temsilcileri de hazır bulunacak.

Toplu görüşmeleri hükümet adına Kamu İşveren Kurulu yürütecek. Kamu İşveren Kurulu; Devlet Bakanı, Başbakanlık Müsteşarı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı, Devlet Personel Başkanı, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü, Kamu İşveren Sendikası temsilcilerinden oluşacak.

Toplu görüşmeler; kamu görevlileri için uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, fazla çalışma ücretleri, harcırah, ikramiye, lojman tazminatı, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, tedavi yardımı ve cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ile bu mahiyetteki diğer etkinlik ve verimlilik artırıcı yardımları kapsayacak.

Yasaya göre, görüşmelerin, 15 gün içinde sonuçlanması gerekiyor. Görüşmelerde anlaşma sağlandığı takdirde, taraflar arasında mutabakat metni imzalanarak, Bakanlar Kuruluna sunulacak. Anlaşmazlık durumunda ise Yüksek Hakem Kurulu Başkanı ve 4 öğretim görevlisinden oluşan Uzlaştırma Kurulu devreye girecek. Kurulun 5 gün içerisinde vereceği karara tarafların katılmaları halinde, sonuç mutabakat metni olarak Bakanlar Kuruluna sunulacak. Tarafların, kurulun kararına katılmaması durumunda, anlaşma ve anlaşmazlık konularının tümü, Bakanlar Kuruluna gönderilecek.

KESK YÜZDE 10 EK ZAM İSTİYOR

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, bu yıl kamu emekçilerinin yüzde 10'dan fazla gelir kaybına uğradıklarını savunarak, memurlara yüzde 10 ek zam verilmesini istedi.

Toplu görüşmeler öncesinde KESK'in taleplerini açıklayan Tombul, en düşük memur ücretinin 655 YTL'den bin 50 YTL'ye çıkarılmasını istediklerini bildirdi. Sosyal hakların, günün şartlarına göre yeniden belirlenmesi gerektiğini savunan Tombul, diğer bazı taleplerini şöyle sıraladı:

“-Kamu emekçilerine yılda 2 ikramiye verilmelidir.
-Çalışmayan eş için 188 YTL, her çocuk için 105 YTL yardım yapılmalıdır.
-300 YTL kira yardımı verilmelidir.
-Ücretli doğum izni 24 hafta olmalı, en az 50 çalışanın olduğu işyerlerine ücretsiz kreş açılmalıdır.
-Konut Edindirme Yardımı hesapları tasfiye edilmeli, zorunlu tasarruf ana paralarını alarak sistemden çıkanların sorunları giderilmelidir.
-İş güvencesiz ve belirli süreli istihdam biçimine son verilmeli, sözleşmeli personel kadroya alınmalıdır.
-Özelleştirilen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların mağduriyetleri giderilmelidir.
-Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası geri çekilmelidir.
-Başta siyaset yasağı olmak üzere, kamu emekçileri için öngörülen yasaklar kaldırılmalıdır.”

EYLEMLER

Toplu görüşme sürecinde bazı eylem ve etkinliklerde bulunacaklarını bildiren Tombul, buna göre 25 Ağustosta Ankara'da ”Toplu Sözleşme ve Grev Hakkımız Vardır” konulu bir konferans düzenleneceğini, toplu görüşmelerin seyrine göre, görüşmelerin 2. ya da 3. oturumunda Ankara'da bir alan eylemi gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi. "

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı