GeriEkonomi Memurun iki puanlık zammı vergiden gelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memurun iki puanlık zammı vergiden gelecek

Enflasyonun yüzde 15'i geçmesi halinde, memur maaşlarına yansıyacak 2 puanlık artışın hangi ay yapılacağı henüz belli olmadı. Hükümet bu artış için Mayıs ayı enflasyon rakamlarını beklerken, Hazine ile Maliye nde akit dengesi açısından artışın Haziran veya Temmuz aylarından hangisinde verilmesi gerektiği konusunda ortak çalışma yapıyor.

Memurlar ise 2 puanlık bu artışın, derece ve kademelerine göre en fazla 3 ile 5 milyon lira arasında bir fark anlamına geldiğini söyleyerek ‘‘Bizimle dalga mı geçiyorlar?’’ diye tepki gösterdi.

Yetkililer enflasyona göre yapılacak maaş zammı uygulamasının bütçeye ilk kez konulduğunu hatırlatarak, şöyle dediler:

‘‘Yapılacak artışın kaynak karşılığı açısından sıkıntı çıkmaz. Vergi gelirlerinin seyri iyi gittiği için, bu artışı vergilerden rahatlıkla karşılayabiliriz.’’

Yılın ilk çeyrek uygulamalarını gözden geçirmek için gelen IMF heyeti, Ankara'daki ilk gününde Maliye yetkilileriyle görüştü. Ocak-Nisan dönemine ilişkin vergi gelirlerini inceleyen IMF uzmanlarının, bütçe dengesi performansını çok iyi buldukları öğrenildi.

Bütçe dengesinde ciddi bir sıkıntı olmaması nedeniyle IMF'nin bu ziyaretinde, ağırlığı daha çok KİT finansman dengesine vermesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle