GeriEkonomi Memura yüzde 5 ek zam yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memura yüzde 5 ek zam yolda

Bütçe Yasası gereği, tüketici fiyatları bazında enflasyonun Kasım sonu itibariyle, memur maaşlarına bu yıl yapılan kümülatif zammı aşması, memurlara aralık ayında yüzde 5.1 oranında bir ek zam verilmesini zorunlu hale getirdi.

Bütçe Yasası'nda, tüketici enflasyonunun, memurlara yıl boyunca verilen maaş zammı oranını geçmesi durumunda, 2 puanlık refah payı ile birlikte aradaki yüzde farkının maaşlara yansıtılması öngörülüyor. Ek zammın, enflasyonun maaş zammı oranını aştığı ayı izleyen ay bordrolara yansıtılması gerekiyor.

Bu yıl memurlara kümülatif olarak yüzde 31.05 oranında maaş zammı verildi. Tüketici fiyatları ise yılın ilk onbir ayında yüzde 35.7 oranında bir artış gösterdi. Buna göre yılın ilk onbir ayındaki tüketici enflasyonu, yüzde 31.05 kümülatif maaş zammı oranını 4.65 puan aştı.

Onbir ayda yüzde 35.7 olarak gerçekleşen enflasyona 2 puanlık refah payı eklenmesi yoluyla, memurlara verilmesi gereken yıllık maaş zammı oranı yüzde 37.7 olarak esas alınacak. Buna göre memurlara yapılplam zam, refah payı eklenmiş enflasyon oranının 6.65 puan altında kalıyor. Bu durumda memurların halen almakta oldukları maaşlarına, şu ana kadar verilen yüzde 31.05'lik zamla, olması gereken yüzde 37.7 zam oranı arasındaki 6.65 puanlık farkın kapatılması için, aralık ayında yüzde 5.1 oranında bir ek zam yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle