GeriEkonomi Memura ek zamda karar günü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memura ek zamda karar günü

Bakanlar Kurulu, devlet memurları, memur emeklileri ve sözleşmelilere enflasyon farkından kaynaklanan ek zam konusunu bugün görüşecek.

Bakanlar Kurulu'nun, saat 18.00'de yapacağı toplantıda, ‘‘Enflasyon, memur maaş artışını geçerse, aradaki fark 2 puanlık refah zammı ile birlikte memura ödenir’’ kararı çerçevesinde maaşlara yapılacak artış ele alınacak.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, Kasım ayı sonunda enflasyon rakamlarının yüzde 35.7'ye ulaşması, buna karşılık memura 2000 yılı için toplam yüzde 31 zam yapılması nedeniyle, ek zam için gerekli hazırlığı yaptı. Bu çalışmada, yıllık zammın 2 puanlık refah payı artışı ile birlikte kümülatif yüzde 37.7'ye yükseltilmesi öngörüldü. Sözkonusu oran da 31 Aralık 1999'daki maaşlara 6.7 puanlık bir zammı gündeme getirdi. Yapılan hesaplamalarda, yıllık maaş zammının yüzde 37.7'ye yükseltilmesi için Kasım ayı maaşlarının yüzde 5.2 oranında arttırılması gerektiği belirlendi. Katsayılarda da buna dönük düzenlemeler yapıldı ve bunlar Maliye Bakanı Sümer Oral'ın önüne konuldu. Bu arada Maliye Bakanı Sümer Oral'ı ziyaret eden Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ise ‘‘Aralık enflasyonu da belli olduktan sonra memurlara ek zam yapılması’’ önerisini götürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle