GeriEkonomi Memur maaşını bayramdan önce alacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memur maaşını bayramdan önce alacak

Memur maaşını bayramdan önce alacak
refid:19135304 ilişkili resim dosyası

Memur maaşları Kurban Bayramı nedeniyle 4 Kasım Cuma günü ödenecek. Kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da aynı olanaktan yararlanacak.

Avans olarak ödenecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, aylıklarını personel kanunlarına göre almakta olanlara, 15 Kasım 2011 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedişler, 657 sayılı kanunun ek 24’üncü maddesine göre, 4 Kasım’da avans olarak ödenecek. Avansın hesabında ele geçen net tutarlar esas alınacak. Aylıkları banka hesaplarına aktarılan personelin avans tutarlarının ilgili bankalarca zamanında ödenmesi sağlanacak. ‘Verilen avanslar Personel Avansları Hesabı’na borç kaydedilerek muhasebeleştirilecek. Ödenen avans tutarları ilgililerin ait olduğu aylık veya ücretlerine mahsup edilecek ve gerekli kanuni kesintiler bu aylık veya ücretlerinden yapılacak.

KESK: Bir lütuf gibi

KESK Yürütme Kurulu, tüm kamu çalışanlarına ve emeklilere en az yarım maaş tutarında ‘bayram ikramiyesi’ verilmesini istedi. KESK’ten yapılan açıklamada, önceki hükümetlerin de bu yöntemi kullandığı ve uygulamanın kamu emekçilerine “büyük bir lütufta bulunuluyormuş” gibi gösterildiği ifade edilirken, bayram öncesi harcamalar düşünülerek yapılan erken maaş ödemelerinin aslında kamu emekçilerinin aleyhine olduğu savunuldu. Ortalama 1500 lira maaş alan kamu çalışanlarının ay sonunu zaten zor getirdiği, bir sonraki maaşı alıncaya kadar olan 41 günlük sürede çok daha fazla zorlanacakları iddia edildi.

En az yarım maaş ikramiye

KESK açıklamasında da şu görüşlere yer verildi: “Hükümet kamu emekçilerini düşünüyorsa, hak edişlerini maaş gününden önce avans olarak vermesine rağmen ulufe dağıtıyormuş gibi tavır sergilemekten vazgeçmeli. Maaşını alıncaya kadarki süreyi nasıl geçireceğini kara kara düşünmeye itilerek bayramı zehir edilen kamu emekçilerine gerçek müjde verilmek isteniyorsa, tüm kamu emekçilerine ve emeklilere en az yarım maaş tutarında ‘bayram ikramiyesi’ verilmeli.”

Asgari ücrete yüzde 3 emekliye yüzde 4.22 zam

ASGARİ ücrete yeni yılda yüzde 3’er zam öngörülüyor. Emekliye ise yüzde 4.22 zam yapılacak. Hükümet, milyonlarca asgari ücretliyle emeklinin maaş zammı için planlanan rakamları 2012 programına koydu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı ise bir önceki altı aylık dönemin enflasyonuna göre artacak. Buna göre emekli maaşlarına Ocak ayında yüzde 4.22, Temmuz’da ise yüzde 2.78 zam yapılması planlanıyor. Hükümet Temmuz-Aralık dönemindeki enflasyondan kaynaklı memur maaşlarına yüzde 0.22 oranında enflasyon farkı zammı yapılmasını da öngörüyor.

Memur 41 günlük bütçe yapacak

TÜM Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, kamu çalışanlarına maaşlarının 4 Kasım Cuma günü avans olarak verilmesinin müjdeli bir haber olmadığını savunarak, “İlk bakışta memurlar mutlu olacak gibi duruyor. Çocuklarına giyim kuşam bayramlık alacaklar kurbanlarını kesecekler yani sıkıntısız bir bayram geçirecekler bunlar gayet güzel. Ama acı bir gerçek var bayram sonu maaşlar bitecek. Kamu çalışanı arkadaşım bu bir aldatmacadır, bir yalan rüzgârıdır. Bu yalan rüzgârına kapılıp bütçenizi altüst etmeyin. 30 günlük yaptığınız bütçeyi 41 günlük yapacaksınız yine zoru başaracaksınız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle