GeriEkonomi Memur kiraya çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memur kiraya çalışıyor

Memur kiraya çalışıyor
refid:3454177 ilişkili resim dosyası

13 yıl önce maaşının dörtte birini kiraya yatıran bir memur, bugün İstanbul'da, gelirinin yarıdan fazlasını kiraya ayırıyor.

Büro Memur-Sen'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ortalama memur maaşları ve ortalama kiraların veri olarak alındığı bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre, 1992 yılında Türkiye'de bir memur, maaşının yüzde 23'ünü kiraya yatırırken, aradan geçen 13 yılda bu oran 13 puan daha artarak yüzde 36'ya yükseldi.
İstanbul'da yaşayan bir memur ise maaşının ortalama yüzde 52'sini kiraya veriyor. Ortalama 799 YTL maaş alan bir memur, İstanbul'da ortalama 419 YTL kira ödüyor.
Ankara'da yaşayan memur maaşının yüzde 39'unu, İzmir'de yaşayan memur ise yüzde 36'lık bölümünü kiraya veriyor.
Araştırmaya göre, diğer bazı illerde ortalama kira ve memur maaşlarının oranı şöyle:

İl  Kira/Maaş oranı
Bursayüzde 23
Denizli yüzde 28
Adanayüzde 18
Samsunyüzde 22
Zonguldakyüzde 24
Malatyayüzde 24
Erzurumyüzde 24
Gaziantepyüzde 21
Diyarbakıryüzde 24“BÜYÜKŞEHİRLER SÜRGÜN YERİ”

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, konuyla ilgili açıklamasında, çalışan memurların artan kira fiyatlarıyla başedemediklerini, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde mesai saatleri dışında ek iş yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Memurların en temel ihtiyacı olan barınmayı bile karşılayamadıklarını savunan Yazgan, “Bu durum büyükşehirleri artık bir sürgün merkezi haline getirdi. 10 yıl önce bir memur için en gözde iller arasında İstanbul ve Ankara varken, bugün onbinlerce memur bu illerden kaçmanın yolunu arıyor” dedi.

Memurların bu konudaki mağduriyetlerini gidermek amacıyla kurulan lojmanlarda üst düzey bürokrat ve yöneticilerin oturduğunu savunan Yazgan, şunları kaydetti:  “Hükümet bir an önce gerekli yasal değişiklikleri yaparak bu lojmanlarda oturan daire başkanı ve üzeri unvandaki personelin elinden bu lojman haklarını almalı. Gerçekten ihtiyaç sahibi çalışanına vermeli. Çünkü onların kirada oturmaya gücü yetmiyor. Ayrıca devlet, bu imkandan yararlanamayan memuruna da ödediği kira kadar 'kira yardımı' yapmalı.”
(ANKARA/A.A)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle