GeriEkonomi Memur eylemde köprüler bedava
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memur eylemde köprüler bedava

Meclis'te bulunan grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen Kamu Çalışanları Sendika Yasası'nın geri çekilmesi için memurların iki gün önce başlattıkları iş bırakma eylemi dün de devam etti. İstanbul'da Boğaz köprüleri gişelerinde çalışan memurların iş yavaşlatma eylemini, iş bırakma eylemine dönüştürmesi sonucu, öğlen saatlerinde araçlar Fatih ve Boğaziçi köprülerinden ücret ödemeden geçtiler.

Memur eylemi nedeniyle dün Türkiye genelinde hastanelerde acil ve doğum dışında hizmet verilmedi. Trenler çalışmadı, Türk Telekom hizmet vermedi, 118'e ulaşılamadı, arızalı telefonlar yine yapılmadı, limanlarda yükleme boşaltma işleri aksadı. Elektrik, karayolları, bayındırlık, kadastro işyerlerinde iş yavaşlatma ve iş bırakma eylemleri dün de sürdü.

Ankara'da Sıhhıye Zafer Çarşısı önünde toplanan yaklaşık bin 500 memur, slogan atarak oturma eylemi yaptı. Memurlar yaklaşık iki saat süren oturma eyleminden sonra olaysız dağıldı. Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, 3 gündür sürdürülen memur eyleminin yasal olmadığını belirterek, ‘‘Hak almanın yolu bu değil’’ dedi.

İstanbul Galatasaray'daki KESK İstanbul Şubesi'nde biraraya gelen, 5 bin memur, Taksim Anıtı'na doğru yürüyüşe geçti. Öldürülen gazeteci Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe'nin de ön saflarda yürüyerek destek verdiği memurlar, ‘Yaşasın Kızılay Direnişimiz’, ‘Emekciye kalkan eller kırılsın’, ‘Çeteye kıyak, emekçiye dayak’ sloganları attılar. Yürüyüşe, işçi sendikaları üyeleri de destek verdi. Memurların ablukaya altında Taksim Meydanı'na girişine izin verildi. Sloganlar atıp, bir süre oturma eylemi yapan memurlar, basın açıklamasından sonra dağıldı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle