GeriEkonomi Memur 1.475 YTL maaş istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  44
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memur 1.475 YTL maaş istiyor

Memur 1.475 YTL maaş istiyor
refid:4919704 ilişkili resim dosyası

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, yarın başlayacak toplu görüşmelerde, en düşük memur maaşının bin 475 YTL olmasını talep edeceklerini söyledi.

Aksu, konfederasyona bağlı sendika başkanlarıyla Angora Mola Otel'de düzenlediği basın toplantısında, yarın başlayacak toplu görüşmelerde masaya öncelikli olarak “grevli toplu sözleşme hakkının verilmesi” talebiyle oturacaklarını belirtti.

Mali ve sosyal haklarla ilgili taleplerini Türkiye İstatistik Kurumunun 2006 verilerine göre belirlediklerini ifade eden Aksu, ”asgari geçim haddi” miktarına göre “taban aylığı” ile “kıdem aylığı” belirlendiğinde, memurların bugünkü koşullar altında yaşamaktan kurtulacağını savundu. Eşit işe eşit ücret düzenlemesinin yapılmasını talep edeceklerini dile getiren Aksu, “4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı bizim hesaplamalarımıza göre bin 475 YTL'dir. Bu masada asgari bir temel oluşturacak. En az kademeden maaş alan memurların bu miktardan başlatılmasını talep edeceğiz” diye konuştu.

“YÜZDE 10 FARK ÖDENMELİ”

Uzmanlara göre yıl sonu enflasyonunun yüzde 15 olacağını iddia eden Aksu, “Hükümet, 2006'nın ilk yarısında oluşan yüzde 2.38'lik farkı memura ödeme kararı almıştır. Biz, enflasyon rakamı hesaplanarak yüzde 10 farkın ödenmesini istiyoruz” dedi.

Aksu, memurlara 250 YTL'nin altında kalmayacak şekilde kira yardımı yapılmasını da talep edeceklerini kaydetti.
Türkiye'nin 1966 yılından bu yana en yüksek büyüme hızına ulaştığını ifade eden Aksu, “Madem büyüme var, memura da refah payı olarak aynı oranda zam verilmelidir. Memur ve emeklinin kemer sıkacak takati kalmamış, kredi kartları ve el borçlarının altında ezilmektedir” diye konuştu.
Kayıt dışı istihdam ve işsizlikteki artışa da dikkati çeken Aksu, bütçede istihdam üzerindeki vergilerin en aza indirilmesi, asgari ücretten vergi alınmaması ve vergi indirimi teşvikinin ilçelerde de uygulanması gerektiğini söyledi.
Aksu, konuşmasının ardından, bulundukları iş kolunda yetki alan konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlarına birer plaket verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle