GeriEkonomi "Membanın kurutulmasına güz yumulmamalı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Membanın kurutulmasına güz yumulmamalı"

"Membanın kurutulmasına güz yumulmamalı"
refid:13078579 ilişkili resim dosyası

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, sanayi ve küçük işletmelerin nitelikli insan gücüne ihtiyacı bulunduğunu, bunun kaynağının da meslek liseleri olduğunu belirterek, “Membanın kurutulmasına göz yumulmamalı” dedi.

Nurettin Özgenç, Danıştay'ın, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasına ilişkin, “Meslek liselerine 'mahalle baskısı' yapılıyor başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay 8. Mahkemesinin kararına cılız tepkiler verildiğini savunarak, “Hani nerede meslek odaları, Türk sanayici iş adamları dernekleri ve 'meslek lisesi memleket meselesi' diye övünenler? Şimdi neden sus-pus oldular?” sorularını sıraladı.

Türkiye'de asıl mahalle baskısının meslek liselerine yapıldığını öne süren Özgenç, Danıştay'ın verdiği son kararın, meslek liseleri ekseninde ötekileştirilmek istenen İmam Hatip Liselerine (İHL) mahalle baskısının “mahalle” ile sınırlı kalmadığını, bazı baro, vakıf ve derneklerin baskılarıyla tüm kesimleri etkilediğini açık şekilde gösterdiğini ifade etti.

Türkiye'nin örnek almaya çalıştığı AB ülkelerinde mesleki eğitimin oranının yüzde 69, Türkiye'de ise bu oranın yarısı olduğuna dikkati çeken Özgenç, şunları kaydetti:
“Esasında eğitimde, ülke ekonomisinde, ideolojik zihniyet ön planda tutulmamalı. Çünkü yabancı ülkelerdeki KOBİ'ler ile bizim KOBİ'lerimizin rekabet edebilmesi için vasıflı eleman sorunu giderilmeli. Dolayısıyla sanayinin ve küçük işletmelerin nitelikli insan gücüne ihtiyacı var. Bunun da membası meslek liseleridir. Membanın kurutulmasına göz yumulmamalı. Hükümetimizden ve YÖK'ten bu konuda kalıcı çözümler getirilmesini istiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle