GeriEkonomi Melih Gökçek'ten otopark için referandum açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Melih Gökçek'ten otopark için referandum açıklaması

Melih Gökçek'ten otopark için referandum açıklaması
refid:29565350 ilişkili resim dosyası

Ankara'da otoparkçılar ile çıkan kavgada bir vatandaşın hayatını kaybetmesi olayının yankıları devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise yol boyu otoparkların ücretsiz olmasının yeni sorunlar çıkartması durumunda gereğinin düşünüleceğini belirterek, referandum yapabileceklerini söyledi.

Başkan Gökçek, katıldığı bir radyo programında gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 15 Temmuz itibari ile yol kenarı otoparklarının ücretsiz yapılması öncesindeki süreci anlatarak konuşmasına başlayan Başkan Gökçek, CHP milletvekillerinin Ankara’da otopark işinde çok büyük rant olduğu yönünde iddiaları bulunduğuna dikkat çekti.

Melih Gökçekten otopark için referandum açıklaması YOL KENARI OTOPARKLAR ÜCRETSİZ OLDU

VATANDAŞ İSYAN EDİYOR

Normal ve kanuni olarak otopark işinin yapılması halinde rantın yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, “Biz otoparkçılara 5 lira toplamaları için hak vermiştik. Bu otopark ücretinin 5 lirasının 1 lirası Belediye’ye geliyor. 1 lirası da ANFA şirketine geliyor. Bu işletmeci işçi tutuyor, KDV veriyor, gelir vergisi veriyor, dolayısıyla üst üste koyduğunuz zaman müstecirin eline 65 kuruş para kalıyor, durak başına. Fakat bu durakları kiralayan kişiler, bu 65 kuruş bunları tatmin etmediği için kalkıp 10 lira istemeye başlıyorlar, haliyle de vatandaş isyan ediyor” dedi.

'DENEMEYİ DE YAPMIŞ OLDUK'
15 dakikalık parkın ücretsiz olması gerektiği halde vatandaşlardan para istendiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, “Bu kurala da pek çok yerde otoparkçılar uymadılar. Bu konudaki şikayetler de gün geçtikçe yoğunlaştı. Bu şikayetler neticesinde biz Şubat ayında Meclis kararı aldık; ‘ya bunları disipline edeceğiz ya da artık sadece ANFA işletsin’ şeklinde. Bu arada ANFA Şirketimizde bir deneme yaparak bir bölgeyi alarak kendi başına işletmeye başladı ve bölgede şikayetler bitti. Ancak ANFA’da işletme sırasında el ele baş başa ya geliyordu ya da zarar ediyordu. Otoparkçılık normal şartlar içerisinde hakkıyla kanuna uyun olarak yapıldığı zaman karı yok denecek derecede bir hale geliyor. Ama vatandaşın memnuniyeti de vardı bu denemeyi de yapmış olduk” diye konuştu.

REFERANDUM YAPARIZ”

Başkan Gökçek, ücretsiz otopark olayında vatandaşlardan gelen şikayetlerin artması halinde referanduma gidebileceklerini de kaydetti. “Otopark kararında vatandaş zorlanabilir. Biz en azından bedelini ödeyip park edebiliyorduk. Vatandaş mağdur olacak başka bir formül bulunamaz mıydı?” şeklindeki soruyu Başkan Gökçek, şöyle yanıtladı: “Tatbikatı yapalım, vatandaştan şikayetler çoğalırsa, o zaman artık bir referandum yapmamız lazım. Önceden ilan ederiz, geniş bir referandum yaparız. Sadece bir bölgede değil, kimlik numaralarına göre de vatandaşlar oylarını kullanırlar. Ona göre yeni bir yöntem buluruz. Bakalım şimdi belki de şikayet olmayacak. Bundan sonra kesinlikle tek tek bir yerleri ayrı ayrı kişilere vermemiz mümkün değil. Dünyada belediyeler kendileri işletiyor ya da tek bir firma eliyle işletiyor. Bunun yöntemini seçeceğiz. BELTAŞ şirketimizi bu işte görevlendiririz, sadece trafik işine bakar. Aslında otopark işinde belediyenin bir karı olamaz ama mecbur kalırsak yapacağız başka çaresi yok.” Alternatifleri seçip halka sunacaklarını kaydeden Başkan Gökçek, “Halk hangisini isterse onu yapacaksın tartışma kalmaz, oylama da halkın gözetiminde yapılacak” dedi.

RÜZGARLIYA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Rüzgarlı esnafına bugüne kadar hep yardımcı olduğunu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ne istedilerse yaptıklarını kaydeden Başkan Gökçek, “Bayram sonrasında onlarla tekrar görüşmelerimiz olacak. Orada bir sıkıntı var?Kotlar düşük yapılmış bu yüzden 10 cm. bile kaldırım yapamıyorsunuz. Kaldırım yapamayınca direkt dükkanların içine giriyorsunuz. Rüzgarlı esnafı ile oturup konuşacağız, kendileri karar verecekler ne istiyorlarsa onu yaparız” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle