GeriEkonomi Mehmetçik Vakfı’nın kurbanlık planını ‘küçük angus’ bozdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehmetçik Vakfı’nın kurbanlık planını ‘küçük angus’ bozdu

Mehmetçik Vakfı’nın kurbanlık planını ‘küçük angus’ bozdu
refid:18998520 ilişkili resim dosyası

Mehmetçik Vakfı’nın kurbanlık bağışı planları, ithal angusların en büyüğünün 18 aylık olmasına takıldı. Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu, “Kurban bağışımız yarıya inecek. Çünkü, Anadolu’da yeterli hayvan yok. İthal anguslar da 2 yaşından küçük” dedi.

İTHAL angusların en büyüğünün 18 aylık olması, kurban bağışı kabul eden kurumları zor durumda bıraktı. Kurbanlık küçük ve büyükbaş hayvan bulmakta zorlanan Mehmetçik Vakfı, bu yıl kurban bağışı kabulünü yarı yarıya azaltacak. Mehmetçik Vakfı Başkanı emekli tümgeneral Salih Güloğlu, bu yıl yapılacak olan kurban bağışı sayısında geçen yıla oranla büyük bir gerileme olduğunu söyledi. Güloğlu, “Kurban temininde sıkıntı yaşadığımız doğrudur. Geçen sene 61 bin olan bağışçı sayısı bu sene 38 bin civarında. Bunun nedeni de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgedeki niteliklere uygun kurbanlık hayvanların Anadolu’da bulunamamasıdır” dedi.

Trakya’dakiler uygun

Güloğlu, yerli üretimi kullanmak zorunda kaldıklarını, ancak yeterli kurbanlık sayısına ulaşamadıklarını kaydetti. Anadolu’daki angusların kurbanlık olarak kullanılamayacağını belirten Güloğlu, şunları söyledi: “Trakya’da ve Anadolu’da iki farklı uygulama var. Anadolu’ya ithal edilen kurbanlıkların en büyüğü 18 aylık oluyor. Ancak genelgeye göre kurbanlık bir büyükbaş hayvanın en az iki yaşında olması gerekiyor. Trakya’da kurbanlık için uygun angus bulmak mümkün ancak oradaki firmalar da Anadolu’da faaliyet göstermiyor.”

Bağışın vergisi

Bu yıl 460 lira olarak belirlenen kurban bağış bedelinin içinde 49 lira vergi kalemi de bulunduğuna da dikkat çeken Güloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Gariptir ki kurban bağışı için vergi ödüyoruz. Kurbanların toplanılması, bakımı ve dağıtımı için 90 liralık bir masraf tespit edildi, 30 lira da yükleme ücreti belirlendi. Vakfımızın bu konudaki faaliyet masrafı da 36 lira. Bağışçılarımızdan son günü beklememelerini rica ediyoruz. Zira aksaklık yaşanmaması için en fazla 15 gün daha bağış kabul edebileceğiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle