GeriEkonomi Mecredes kararı yabancı sermayeyi etkilemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mecredes kararı yabancı sermayeyi etkilemez

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Faruk Yöneyman, Konya Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi`nin Mercedes Benz Türk ile ilgili aldığı kararın yabancı sermaye açısından olumsuz bir etkisinin olmayacağını söyledi.

Yöneyman, YASED ile Ünlü Konuşmacılar Ajansı (CSA) tarafından düzenlenen 'Küreselleşme ve Türkiye Ekonomisi' konferansı sırasında basın mensuplarının, "Umumi tehlike yarattıkları gerekçesiyle piyasadaki 1995-98 model tüm Mercedes O 403 otobüslerinin toplatılması" kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

Faruk Yöneyman, kararın daha önce de alındığını ve daha sonra bir üst mahkeme tarafından bozulduğunu hatırlatarak, şöyle dedi:

"Önemli olan nokta yabancı yöneticilerle ilgili kararın ertelenmesi olmuştur. Biliyorsunuz bir süre Mercedes üst düzey yöneticilerinin Türkiye`ye girmesi sorunlu hale gelmişti, o çizgiden çıkması güzel birşeydir. Bundan sonra adli mekanizmaların ne şekilde çalışacağı, Konya`da alınan kararın üst mahkeme tarafından ne şekilde değerlendirileceğini beklememiz gerekiyor. Ancak bir vatandaş olarak diyorum ki eğer ortada düzeltilmesi gereken bir nokta varsa bunun da düzeltilmesi gerekiyor."

Mercedes`in olayla ilgili bir açıklaması olduğunu ve bir hafta önce meydana gelen olayda bir otobüsün yandığını hatırlatan Yöneyman, "Orada özellikle paslanmaz çelikten olan yakıt borularının sahipleri tarafından plastik veya kauçuk hortumlarla değiştirildiği iddiası vardı. Bütün bunların ortaya çıkması lazım" diye konuştu.

Mercedes gibi bir kuruluşun böyle teknik bir hatayı üzerinden bu kadar zaman geçtikten sonra gözardı edeceğini zannetmeyeceğini ifade eden Yöneyman, modelin dünyada çok fazla tecrübesi olduğunu ve bütün dünyaya satıldığını anlattı.

Kararın yabancı sermaye açısından olumsuz bir etkisinin olup olmayacağının sorulması üzerine de YASED Başkanı Yöneyman, "Hayır bir etkisi olmaz. Bu bir teknik konudur. Kuruluşa karşı birşey değildir. Adli mekanizma çalışmaktadır. Dolayısıyla sonucunu beklemek gerekir" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle