Meclis'te yaş tartışması

Hürriyet Haber
16.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın TBMM Sosyal İlişkiler Komisyonu'nda görüşülmesine dün başlandı. Komisyonda DSP'li Rıdvan Budak ile Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan arasında ‘‘60 yaş tartışması’’ çıktı.

SOSYAL güvenlik sisteminde değişiklik öngören yasa tasarısının TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülmesine başlandı. Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, tasarı nedeniyle hükümetin bir bedel ödemeye hazır olduğunu bildirerek, ‘‘Gelecek için bedel ödenmezse gelecek olmayacaktır’’ dedi. DSP Milletvekili Rıdvan Budak da, ‘‘Kim 60 yaşında işçi çalıştırır, vicdanlı olalım’’ dedi.

Başkan Ertuğrul Kumcuoğlu başkanlığında toplanan komisyonda, tasarının sunuş konuşmasını yapan Bakan Okuyan, günümüzde bütün dünyada sosyal güvenlik sistemlerinin sıkıntılar yaşadığını ve reform gereksiniminin hemen hemen gelişmiş ülkeler dahil her ülkenin gündemini işgal ettiğini bildirdi.

Sisteme müdahale edilmezse azami 5 yıl sonra emeklilere maaş ödenemeyecek duruma gelineceğini bildiren Okuyan, ‘‘Emekli maaşları yüreğimizi parçalıyor. Bu sistem, en fazla 5 yıl sonra bu gülünç rakamları da veremez duruma gelecek’’ dedi.

VİCDANLI OLALIM

DSP İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak da tasarıyı eleştirdiği konuşmasında, herkesin yeni bir düzenleme yapılması gereğinde birleştiğini, ancak bunun için tarafların uzlaşmasının şart olduğunu bildirdi. Budak, erken emeklilik tartışmalarında kullanılan 39-40 yaşın gerçekleri yansıtmadığını da bildirerek, 40'ın altında emekli olanların oranının sadece yüzde 1, 43 dolayında emekli olanların oranının yüzde 6.5 olduğunu söyledi. DSP'li Budak, özel sektörün performans alamayacağı işçiyi çalıştırmayacağını da belirterek, ‘‘Kim 60 yaşında işçi çalıştırır, vicdanlı olalım’’ diye konuştu. Budak, sosyal taraflarla yeni bir çalışma yapılması önerisinde bulundu.

Bakan Okuyan da tasarının altında kendisinin de üyesi bulunuduğu DSP'nin başta Genel Başkanı Bülent Ecevit olmak üzere tüm bakanlarının imzası bulunduğunu hatırlattı. Okuyan, Budak'tan bu sorunları kendi partilerinde tartışmalarını istedi. Budak da, Başbakanlar'ın bu ayrıntı ile uğraşmayacağını sorumluluğun Bakan'a ait olduğunu söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı