GeriEkonomi Meclis, THY'de ‘grup indirimi’ peşine düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis, THY'de ‘grup indirimi’ peşine düştü

THY'den indirimli bilet haklarını kendi oylarıyla kaldıran milletvekilleri, şimdi yeniden indirim yaptırma peşinde. TBMM, THY'nin gruplara sağladığı indirimden yararlanmak için protokol imzalayacak.

Uçak biletlerinde milletvekillerine yönelik indirimin kaldırılması, TBMM'yi yeni çözüm yöntemleri aramaya itti. TBMM yönetimi, hemen hemen her hafta sonu Ankara'nın dışına çıkan milletvekillerinin isteği üzerine THY'yle grup indirimi için protokol imzalama kararı aldı.

Meclis'te kabul edilen yasa ile milletvekillerinin da aralarında bulunduğu kamu indirimlerinin büyük bölümü kaldırılmıştı. Milletvekilleri, THY'nin uçuşlarında yüzde 30, TCDD biletlerinde ise yüzde 50 indirimden yararlanıyordu. Hafta sonlarını aileleri ve seçim bölgelerinde geçirmek isteyen milletvekilleri, daha çok THY'yi tercih ediyorlardı. Ancak indirimin kalkması her hafta bir kaç kez uçuş yapan milletvekillerini mali yönden zor durumda bıraktı. Milletvekillerinin talebi üzerine TBMM yönetimi, THY'nin turizm acentaları ve bazı şirketlerle yaptığı grup indirimi anlaşması yapmaya karar verdi. Bu protokol imzalanırsa, vekillere yüzde 20-30 arasında indirim olanağı yeniden sağlanacak. Geçen hafta THY'den indirimsiz uçan milletvekilleri, yüksek maliyetlerini aza indirmek için diğer ulaşım araçlarına yönelmeye başladılar. TBMM kulisinde en uygun seyahat aracını aralarında tartışan milletvekilleri yıllardan sonra treni yeniden keşfettiler. Milletvekillerinin referansı ise sürekli tren ile seyahet eden ANAP Milletvekili Ediz Hun oldu. Yıllardan beri trenle seyahet eden ve uçağı tercih etmeyen Hun, tüm tren tarifelerini ezbere biliyor ve her tren hakkında ayrıntılı bilgilere sahip bulunuyor.

Vekiller yoğun kar yağışı ve havaalanlarının sık sık kapanması nedeniyle ilginç ulaşım imkanları da geliştirdiler. ANAP milletvekili Aydın Ayaydın'ın arka bölümünü 13 milyar lira harcayarak, yeniden dizayn ettirdiği Volkswagen minibüsüyle toplu halde İstanbul seferleri yapmaya başladılar. Bazı milletvekilleri ise Ankara-İstanbul arasında ekspres servisi olan ve VIP koltukları bulunan otobüs şirketlerini tercih ettiler.

Vekiller, bazı araç kiralama şirketlerinin dörtlü gruplara yönelik şoförlü şehirlerarası ulaşım servisinden de yararlanma kararı aldılar. Milletvekilleri, Ankara-İstanbul arasında 35 milyon liraya evlere kadar servis yapan bu uygulamadan yararlanmaya başladılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle