GeriEkonomi Meclis’te ’kart borcuna uzun vade, düşük faiz’ koalisyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  93
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis’te ’kart borcuna uzun vade, düşük faiz’ koalisyonu

Meclis’te ’kart borcuna uzun vade, düşük faiz’ koalisyonu
refid:3969469 ilişkili resim dosyası

TBMM’de görevli polis memurunun kredi kartı borcu nedeniyle intihar etmesi, AKP ve CHP’yi buluşturdu. Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Soner Aksoy başkanlığında bir grup, kredi kartı borçlarını daha uzun vade ve düşük faizle taksitlendirmek için harekete geçti. CHP de, kart borcuna en az 24 ay taksit ve reel faizin 2 katını geçmeyecek faiz uygulaması istiyor.

AKP ile CHP, Meclis’te görevli polis memurunun intiharıyla önemi artan ve yarın Genel Kurul’da görüşülecek olan Kredi Kartları Tasarısı’nda, kartzedelerin sorununu daha ileri bir formülle çözmek için değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Tasarıya Sanayi-Ticaret Komisyonu’nda eklenen, ancak "sorunu çözmeyeceği" gerekçesiyle kartzedeleri memnun etmeyen, "icra takibindeki kart borcunun yüzde 22 faizle 12 takside bölünmesi" maddesi değiştirilecek. Komisyon Başkanı AKP’li Soner Aksoy’un başını çektiği bir grup, geriye doğru borçların yeniden yapılandırılması açısından yetersiz bulduğu tasarıyı, önergelerle değiştirecek. Devlet Bakanı Abdullatif Şener’le görüşen AKP’liler, hazırlayacakları önergelerle ’hacze düşen kredi kartları borçlarının’ ödenmesini kolaylaştırmayı planlıyorlar. Önergeler kabul edilirse faiz oranı aşağı çekilecek, taksit sayısı da artırılacak. Aksoy, "Bu yönde talepler var. Değişiklik yapılması yüksek olasılık. İlgili bakanlıkla da temaslarımız oldu. Bu mağduriyetin giderilmesi lazım" dedi. Aksoy, gecikmeli de olsa ödemesi devam eden borçlarla ilgili düzenleme yapılmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

UZUN VADE, KARTA İPTAL:

AKP ile CHP, tasarının Komisyon aşamasında ortak imzalı önerge vererek, icra takibindeki kredi kartı borcuna, temerrüt tarihindeki anaparaya yıllık TÜFE’nin birbuçuk katını geçmeyecek gecikme faizi uygulanarak 24 eşit taksitte ödeme olanağı sağlanmasını istemişlerdi. Ancak, Türkiye Bankalar Birliği’nin direnci ve Abdüllatif Şener’in katkısıyla bu önerge radikal bir değişikilğe uğrayarak yüzde 22 faiz ve 12 takside dönüşmüştü. İlk önergede imzası bulunan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, CHP olarak bu kez farklı bir önerge hazırladıklarını açıkladı. Ören, "Borçlunun ödeme gücüne göre en az 24 eşit taksit ve reel faizin iki katı kadar faizle ödeme planı önereceğiz. Borç tamamen bitinceye kadar borçlunun kart kullanımı durdurulacak, kartı iptal edilecek" dedi.

ASGARİCİ 9 MİLYON KİŞİ:

Komisyon’da eklenen yüzde 22 faiz, 12 taksitli düzenlemenin, "Tamamen bitmiş tükenmiş durumdaki 200 bin kişiyi ilgilendirdiğini" belirten Ören, şunları söyledi: "Kart kullanıcılarının yüzde 7.5’ini oluşturan bu kesim, icra takibinde. Oysa henüz icra takibine düşmemiş 9 milyon kişi, borcunun yüzde 10’unu ödeyebiliyor. Eğer biz bunların sorununu çözmezsek, 200 bin kişilik listeye her ay icra takibine düşen yeni yüzbinler eklenecek. Birşey yapmış olmayacağız. 12 taksit büyük bir yenilik kolaylık değil ki, zaten şu anda her banka her borçlusuna yapıyor."

ESRARA BENZİYOR:

Ören, bankaların şimdi de "falanca ürünleri alırsanız limitiniz ekstradan şu kadar artar" kampanyasına başladığını hatırlatarak, "Bu esrara alıştırmaya benziyor. Kişi neye bağımlı olduğunun farkında olmaz. Kurtulmak çok zordur. Kredi kartları bu hale geldi" dedi.

Şener: Kredi kartı borçları silinmeyecek

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Kredi Kartları Yasa Tasarısı ile kredi kartı borçlarının silinmeyeceğini söyledi. NTV’de soruları yanıtlayan Şener, kart müşterilerinin yüzde 2,3’ünün borcunu ödeyemediğini,
/images/100/0x0/55ea3854f018fbb8f87226ec
toplam kart bakiyesi içinde 1,3 milyar YTL’nin takibe dönüştüğünü anlattı. Toplam kredilerde takibe dönüşüm oranının 4 sene önce yüzde 29’larda iken bugün yüzde 5 civarında bulunduğunu vurgulayan Şener, kredi kartı müşterilerinde bu oranın yüzde 7,5 düzeyinde bulunduğunu ve artma seyrinde olduğundan dolayı bir önlem alma gereği duyulduğunu bildirdi. Şener, "Borçlar silinmeyecek, kimsenin borcu silinmiyor. Düzenlemede 31.12.2005 tarihine kadar icra takibinin başladığı tarihten itibaren borcun yüzde 22 yıllık faizle, 12 eşit taksitte ödenmesi öngörülüyor" dedi. Bankalar arasında farklı uygulamaların bulunduğuna, aylık yüzde 2,7-6,6 oranları arasında değişen faizler uygulandığını vurgulayan Şener, farklı pek çok uygulamayı bu tasarıyla ortadan kaldırmaya çalıştıklarını anlattı. Şener, şöyle devam etti: "22 banka var. Her birinin faiz oranı farklı. Kartı alırken tüketicinin bunlara dikkat etmesi lazım. Kartı alıp sözleşme imzaladıktan sonra bunun sonuçlarına katlanması lazım. Tüketici hangi bankanın kartının avantajlı olduğuna dikkat etmeli. Böyle tüketici olursa bankalar rekabete girecek ve faizler düşecektir. Rastgele gidip kart tercihi yapıyorlar. Bankalar da maksimum kár amacıyla maksimum faiz uyguluyorlar."

Erdoğan: Yasa, sorunu büyük ölçüde çözer

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün de müteahhitlere "efendiler" dedi. Erdoğan, "müteahhit ve diğer serbest meslek mensuplarının kredi kartı limitleri ne olacak?" tartışmaları üzerine, "Müteahhit efendiler de doğru bilgi versinler, ayaklarını da yorganlarına göre uzatsınlar" diye konuştu. Erdoğan, kredi kartlarıyla ilgili sorunların 1992 yılından bu yana gündemde olduğunu ancak bir türlü adım atılamadığını, bunun da, toplumda çeşitli sıkıntıların oluşmasına ve elim hadiselerin yaşanmasına zemin hazırladığına dikkat çekti. Şimdi, bir tasarı hazırlandığını anımsatan Erdoğan, bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek tasarının, kredi kartları konusundaki sıkıntıları büyük ölçüde gidereceğine inancını dile getirdi. AKP’nin dünkü Meclis Grubu’nun basına kapalı bölümünde, polis memuru Bayram Kafalı’nın Meclis’te beylik tabancasıyla canına kıymasıyla yeniden gündeme taşınan kredi kartları konusu tartışıldı. Milletvekilleri şu önerileri gündeme getirdi:

Temerrüt faizleri tamamen ortadan kaldırılsın.

Ödenmediği için işlem gören kredi kartı borçlarında bir defaya mahsus ana paraya yüzde 22 faiz uygulansın.

12 taksit üzerinden yapılacak ödemelerde ise taksitlerde faiz uygulanmasın.

Çalışanların maaşlarının iki katından fazla limit verilmesin.

Baykal: Bankalar zarar görmez hayatlar kurtulur

CHP
Genel Başkanı Deniz Baykal, kredi kartı sorunuyla ilgili olarak "Hem devlet hem de bireyler borçlanarak günü geçiriyor. Türkiye büyük bir faciaya doğru sürükleniyor" diye konuştu. Baykal, "Siz bir yandan ödeme imkanına sahip olamayacağını bile bile insanlara üçer, beşer kredi kartı verme kampanyası içine gireceksiniz, sonra da ’Ödemezse ödemesin, yüzde 8 faizlerle zaten bu açığı kapatırız’ diyeceksiniz. Ödeyemeyenlerin bir kısmı intihar etmek durumunda kalacak ve toplum bunu taşıyacak. Böyle bir şey olamaz. Yüzde 130’a varan yıllık faizleri hiçbir vicdana kabul ettirmek mümkün değildir" dedi. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: "Konuya derhal müdahale edilmelidir. Yapılacak düzenlemeyle onurlar, hayatlar kurtarılabilir olmalıdır. Bunun şartlarını TBMM yaratmalıdır. Bundan dolayı hiçbir banka zarar görecek değildir. Bu düzenlemeyle kimsenin kárı ortadan kalkmaz ama bazı hayatlar, haysiyetler, güvence altına alınır."

BKM: Faiz sıfırlanırsa 15 milyon kişinin hakkı ne olacak

İNTİHAR
eden polis memuru Bayram Kafalı ile birlikte yeniden gündeme gelen "kredi kartlarına af" konusuna bankacılar sıcak bakmıyor. Kredi kartı borçlarının yüzde 22 faizle 12 aya yayılarak ödenmesi konusunda tüm tarafların görüş birliğine vardığını hatırlatan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, faizin sıfırlanıp borcun da 22 aya yayılması gibi bir uygulamanın kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyenlere karşı haksızlık olacağını savundu. " 200 bin kişiye af getirilirken borcunu düzenli ödeyen 14 milyon 800 bin kişinin hakkı ne olacak" diyen Özinal, "Bu konu ele alınırken hakkaniyeti de gözardı etmemek, diğer kesimlerin de haklarını gözetmek gerekir" diye konuştu. Özinal, "Tasarı Sanayi ve Ticaret Komisyon’undan geçti, şimdi dönüp bu komisyonda yeni bir düzenleme yapılamaz ama milletvekillerinin elbette önerge verme hakkı bulunuyor. Temennimiz, bunlar yapılırken konunun bir af olarak değil yeniden yapılandırma olarak ele alınması" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle