GeriEkonomi Meclis başkanı ol, Formula pistini birlikte açalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis başkanı ol, Formula pistini birlikte açalım

İTO’da Mehmet Yıldırım’ın karşısına aday olarak çıkan tekstilci İbrahim Çağlar, ‘Mehmet Bey İTO’da Meclis Başkanı olursa tecrübesinden istifade ederiz’ dedi. Çağlar, Formula projesinin zamanında tamamlanması için de gerekirse inşaatta yatarım açılışı da Mehmet Bey’le yaparız’ diye konuştu.

DÜNYANIN en büyük ticaret odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) kızışan seçim yarışında ‘centilmenlik’ öne çıkıyor. İTO başkanlığı için adaylığını açıklayan tekstilci ve AKP kurucularından İbrahim Çağlar, ‘ağabey’ dediği Mehmet Yıldırım’a İTO’da meclis başkanı olmasını önerdi.

YILDIRIM’IN TECRÜBESİ VAR:

Çağlar, ‘Mehmet Bey ile güzel günlerimiz geçti. İTO’da meclis başkanı olursa tecrübesinden istifade ederiz. Odayı çok iyi biliyor’ dedi. Çağlar, bu konuda herhangi bir konuşmaları olmadığını dolaylı olarak Mehmet Yıldırım’ın böyle bir formüle sıcak baktığını duyduğunu söyledi. Çağlar, ‘Benim duyduğum; ‘komitelere seçilelim, değerlendirelim’ demiş. Biz seçimlerde iddialı konuma geldik. Hizmet konusunda zihniyet ayrımımız yok. Hepimiz İTO’nun daha ileri gitmesi, üyelerin sorunlarının çözümlenmesi için çalışıyoruz’ diye konuştu.

AKTİF SİYASETTE YOKUM:

1999’da AKP kurucuları arasında yer aldığını ancak aktif siyasete hiç girmediğini belirten İbrahim Çağlar, bu konunun polemik yapılmasını da anlamadığını söyledi. Çağlar, ‘Eğer siyaset yapmış olmaksa tartışılan Mehmet Bey’in aktif siyaseti benimkinden çok daha fazla. Kendisine de seçimi bu mecraya çekme diye rica ettim. Hatta günlük konuşmalarımızda olduğu gibi ‘ağabey’ diye hitap ettim ve rica ettim. Ama olmadı. Ben seçimi siyasete bulaştırmadım o siyasete çekmek istiyor’ dedi.

İSTANBUL DOĞUMLU KONYALI:

Şu anda işadamı olarak ‘çorap imalatı ve iplik ticareti’ ile uğraştığını söyleyen İbrahim Çağlar, Özbekistan’da 2 iplik fabrikası olduğunu İstanbul’da da çorap ürettiğini anlattı. Çağlar, işleri ve kendisi hakkında şu bilgileri verdi: ‘Yurtdışında yaklaşık 400, içerde de 100 civarında istihdamımız var. Ben Konyalıyım ama İstanbul’da doğmuşum. İTO Başkanı olursam işlerimizi kayınbiraderim Hakan Zırh yönetecek.’

FORMULA ÇOK ÖNEMLİ:

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın Formula 1 yarışlarını Türkiye’ye getirmek için yaptığı çalışmaları takdirle karşıladığını da belirten İbrahim Çağlar, bu projenin Türkiye’nin projesi olduğunu ve bu nedenle de kesinlikle aksamadan takviminde yetişmesi gerektiğini söyledi. Çağlar, ‘Eğer İTO Başkanı olursam; yetişmesi için gerekirse inşaatında yatar yine yetiştiririm. Kesinlikle aksatmamalıyız. ‘Mehmet Bey’in projesi’ diye kötülemek ya da çelme takmak asla olmayacak. Bizim böyle bir düşüncemiz olamaz’ dedi. Çağlar, kendisinin İTO Başkanı seçilmesi halinde Formula 1 pistinin açılışını Mehmet Yıldırım ile birlikte yapmak istediğini de kaydetti.

İTO’da Kopuz-Barlak işbirliği

MESLEK komitesi ve meclis üyeliği seçimlerinin 9 Mart’ta yönetim kurulu ve TOBB delegeleri seçiminin de 15 Mart’ta yapılacağı İTO’da, mevcut yönetimden iki isim de ‘Değişim Grubu’nun öncüleri olarak Yıldırım’a rakip çıktı. İTO’da 8.5 yıldır yönetim kurulu üyeliği yapan Ali Kopuz ile 5.5 yıldır yönetim kurulu üyesi olan Bülent Barlak, ‘bazı şeyleri değiştirmek için yola çıktıklarını’ açıkladı. Değişim Grubu’nun 50-60 kişiden oluştuğunu belirten Barlak, ‘Adayımız belli, kendi içimizden çıkarırız. Formula 1 Projesi’nde inceleme için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan heyetin geldiğinden beri biz bu çalışmanın içindeyiz’ dedi.

Hisarcıklıoğlu: 21 odada istikrarın devamı istendi

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, önceki gün Türkiye genelinde 21 oda ve borsada eski başkanların listelerinin aynen seçildiğini belirterek, ’Bu 21 odada alınan sonuçlar, odalarda istikrarın devamı yönünde oy verildiğini gösteriyor’ dedi. Bu odalarda eski başkanların listelerinin aynen kazandığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, seçimlere katılımın yüksek olmasının, bu oda ve borsaların cazibe merkezi olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle