GeriEkonomi Mavi Senfoni’yi 4 işadamının kapışması rekora taşıdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mavi Senfoni’yi 4 işadamının kapışması rekora taşıdı

Mavi Senfoni’yi 4 işadamının kapışması rekora taşıdı
refid:13004081 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de profesyonel anlamda müzayedeciliği ilk başlatan isim olan Turgay Artam’a ait Antik A.Ş.’de yapılan müzayedede ressam Burhan Doğançay’a ait ‘Mavi Senfoni’ adlı tablonun 2.2 milyon liraya el değiştirmesi kulislerde yankı bulmaya devam ediyor.

Tablonun rekor fiyata, sürpriz isim Murat Ülker tarafından satın alınmasından sonra ayrıntılar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Referans Gazetesi’nin haberine göre, Mavi Senfoni’nin 2.2 milyon liraya ulaşmasının ardında, Türkiye’nin önde gelen 4 işadamının müzayededeki kıyasıya rekabeti yatıyor.
Fiyat sürpriz değil
Murat Ülker’in bir tablo için 2.2 milyon TL ödemesini, çağdaş Türk resmi için milat olarak görenler de var, fiyatı abartı bulanlar da. Hatta Murat Ülker’in tabloyu satan Oktay Duran’la iş ortağı olması, resim piyasasındaki bu önemli gelişmeye dair şüpheli yorumları beraberinde getirmiş... Referans’ın haberindeki şu ifadeler dikkat çekiyor: “Antik AŞ’nin müzayedesini yakından izleyenler için fiyat sürpriz değil.
Çünkü Antik AŞ’nin sahibi Turgay Artam da bu yarışa dikkat çekti. Artam, ‘Çok önemli koleksiyoncular ve müze açma hazırlığında bulunan işadamlarının çekişmesi bu fiyatı doğurdu’ dedi. Artam isim vermedi ancak yarışın Erdoğan Demirören, Murat Ülker, Ömer Koç ve adı sır gibi saklanan bir işadamı arasında gerçekleştiği ifade ediliyor.”
Aile içi satış da müzayede ile
Yaklaşık 30 yıl önce Türkiye’de profesyonel anlamda müzayedeciliği başlatan isim olarak da bilinen Turgay Artam, rekor kıran tablonun eski ve yeni sahibinin ortak olması durumunu da “çok normal” olarak değerlendiriyor ve “Kimi müzayedelerde bazı aileler kendi resimlerini bile ailenin başka bir ferdinden satın alıyor. Murat Ülker de sanatın değerinin bilincinde. Murat Ülker, Türkiye’nin en saygın işadamlarından birisi olmasının yanında, spordan sanata büyük sponsorlukları da üstleniyor. Keşke her zengin işadamı Murat Ülker gibi davranabilse. Kendisi büyük bir holdingin sahibi, çok sayıda şirketi var. İrili ufaklı ortakları olması da çok doğal” ifadelerini kullanıyor.
Aile içi satışlar çok normal
Artam, müzayedelerde bazen ailelerin bile kendi resimlerini, ailenin bir başka ferdinden satın almasını da çok normal görüyor ve “Mavi Senfoni’nin müzayedesinde önemli koleksiyoncular ve müze açma hazırlığındaki kurumlar çekişmeli bir artırım yaşadı. Başlangıç fiyatı 1 milyon TL olan tablo satış fiyatına ulaşana kadar birçok talipli çıktı. Önde gelen müzeler ve koleksiyoncuların tekliflerinin üzerine çıkan Ülker, çok önemli bir eseri koleksiyonuna kazandırdı” diyor.

Rekor, 5 milyon lirayla Kaplumbağa Terbiyecisi’nde

ANTİK A.Ş. sahibi Turgay Artam, “2,2 milyon liralık rekor fiyatı” son dönemde çağdaş resim sanatına duyulan ilgi artışının etkisi olarak yorumluyor ve “Geçmişte 5 milyon TL’ye satılan Osman Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ tablosunda olduğu gibi başka rekorlara da imza attık. Son 5 yılda ise çağdaş resim sanatına artan bir ilgi var” diye konuşuyor. Bu gelişmede, yurtdışında çağdaş eserlere ilginin artmasının da payı olduğunu aktaran Turgay Artam, “Bizde de sadece Doğançay değil Ömer Uluç, Fahr El Nisa Zeid, Mehmet Güleryüz, Adnan Varınca, Komet, Neşe Erdok, Nuri İyem, Adnan Çoker ve Ferruh Başağa gibi başka diğer ressamlarda da fiyatlar artıyor. Ama bu artan fiyatlar bile batının çok gerisinde” diyor. Artam, geçen hafta Andy Warhol’un orta önemde bir eserinin 43.8 milyon dolara satıldığını da hatırlatıyor.

Bir Burhan Doğançay tablosu da TMSF satacak

MAVİ Senfoni adlı tablosu 2.2 milyon liraya el değiştirmesi ile ‘yaşayan en pahalı Türk ressamı’ ünvanını alan Burhan Doğançay’ın bir tablosunu da TMSF satışa çıkarıyor. Erol Aksoy’un yurtdışındaki 17 parçalık koleksiyonuna el koyan TMSF, önümüzdeki günlerde bunları satışa çıkarmayı planlarken, bu tablolar arasında Burhan Doğançay’ın 1929 tarihli bir tablosu da yer alıyor. Değer tespit çalışmalarının ardından ise tabloların, Antik A.Ş. aracılığıyla Aralık 2009 veya Ocak 2010 tarihlerinde müzayedeye çıkarılması planlanan bu tablolara ilişkin süreci TMSF, şöyle anlattı: “İktisat Bankası’nın hakim ortağı Erol Aksoy’dan olan Fon alacaklarının tahsili kapsamında, yurtdışında bulunan varlıklarının tespitine ilişkin çalışmalar başlatıldı. 21 Haziran 2005 tarihinde Erol Aksoy aleyhine tenfiz davası kazanıldı. Aksoy aleyhine New York’ta kesinleşen söz konusu karar kapsamında, Aksoy Grubu’nun New York’ta bulunan Park Avenue Bank hisseleri ile 17 adet tablosuna TMSF tarafından haciz konuldu. Tablolar, 14 Kasım’da Türk Hava Yolları’nın 0New York İstanbul seferiyle havaalanı gümrüğüne getirildi. Tabloların, gümrük işlemlerinin yapılması ve teslim alınması çalışmalarına da başlandı. Gümrük işlemlerinin yapılmasının ardından tabloların değer tespitleri yapılacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle