GeriEkonomi Mavi Akım'ın 501 kilometresi bitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mavi Akım'ın 501 kilometresi bitti

Karadeniz'in tabanına döşenecek boru hattı ile Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz taşıyacak Mavi Akım projesinde, Türkiye ayağı olan 501 kilometre uzunluğundaki Samsun-Ankara arasındaki boru hattının tamamında ana kaynak işlemi bitti.

Edinilen bilgiye göre, Samsun- Ankara boru hattında halen yoğun bir şekilde devam eden bağlantı kaynağı ve borunun kanala indirilmesi işleminin ise 15 Ocak'a kadar tamamlanması öngörülüyor.

Borunun kanala indirilip kapatılması işlemi ile güzergahın eski haline getilmesi işleminin de, 15-20 Ocak arasında bitirilmesi planlanıyor.

Boru hattında halen devam eden su ile hidrostatik test işleminin 300 km uzunluğundaki Çorum-Ankara ayağının 15 Ocak itibarıyla tamamlanması, Çorum-Samsun arasındaki hatta da devam etmesi planlanıyor.

Mavi Akım projesi çerçevesinde Türkiye topraklarından geçen 501 km uzunluğundaki hattın inşaatının 2001 yılı Nisan ayına kadar tümüyle tamamlanması hedefleniyor.

Öte yandan, doğalgazın Karadeniz'den gelip Samsun'da karaya çıktığı noktada kurulması öngörülen ve ne kadar gaz geldiğini ölçen istasyonun yapımının ise buna ilişkin ilgilerin inşaatı gerçekleştiren OHS konsorsiyumuna yeni ulaşması nedeniyle 2001 yılı Ağustos ayına kadar sürmesi bekleniyor.

376 kilometre denizin altından geçecek

Toplam 3.4 milyar dolara mal olması beklenen ve 1200 kilometre uzunluğunda olacak boru hattının 376 kilometrelik bölümü denizin 2100 metre altından geçecek.

Karadeniz geçişini, bu konuda dünyanın en deneyimli firmalarından İtalyan SAIPEM firması yürütecek. Bu amaç dahilinde Samsun'da bir şantiye kuran Saipem firması, hatta kullanılacak boruların yüzde 30'unun imalatını da tamamladı.

Hattın döşenmesinde 2 adet 7 bin ton kapasiteli vinçle bilgisayar kontrollü dinamik denge sistemine sahip 2500 metre derinliğe kadar boru döşeyebilecek SAIPEM-7000 gemisi kullanılacak.

Halen Kuzey Denizi'nde bulunan ve sahip olduğu özellikler nedeniyle dünyada tek olan geminin 2001 yılı yaz aylarında Karadeniz'e gelerek deniz geçişini yapması bekleniyor.

Boru hattının döşenmesinin günlük yapım hızı 7 kilometre ve günlük maliyeti yaklaşık 1 milyon dolar olacak. Hattın denizden geçecek bölümünün 60 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

Karadeniz'de görülecek kötü hava koşullarının geminin sahip olduğu uydu aracılığı ile dengeleme sistemi nedeniyle çalışmasını etkilenmesi beklenmiyor.

Mavi Akım projesinin tarihi

Türkiye ve Rusya arasında 15 Aralık 1997 tarihinde imzalanan ve TBMM tarafından 4 Nisan 1998'de onaylanarak yürürlüğe giren "Rus doğalgazının Karadeniz altından Türkiye Cumhuriyeti'ne sevkiyatına ilişkin anlaşma çerçevesinde Mavi Akım projesi gündeme gelmişti.

Rusya'nın doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Zapolyarnoye, Beregovoye sahalarından, Birleşik Gaz Dağıtım Şebekesi ile İzoblynoye bölgesine akıtılacak olan doğalgaz, Izobylnoye'den inşa edilecek 396 km uzunluğundaki boru hattı yardımıyla Dzhubga limanına ve buradan denizin tabanına döşenecek hatla Samsun'a ulaşacak.

Türkiye, doğalgazı Samsun limanında alacak ve inşaat faaliyetleri devam eden 501 km uzunluğunda 48 inçlik boruhattı ile Ankara'ya sevk edilecek.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 25 yıl süreli Doğalgaz Alım Satım anlaşması uyarınca, toplam 500 milyon metreküp ile başlayacak olan doğalgaz sevkiyatı 2007 yılında 16 milyar metreküpe ulaşacak. Projenin tamamının 30 Eylül 2001 tarihinde tamamlanması öngörülüyor. (aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle