Mastercard yöneticisinden Türkiye'ye övgü

Zeynep GÜRCANLI- New York
24.10.2008 - 09:09 | Son Güncelleme:

Ekonomik krizle boğuşan ABD, çareyi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu “gelişen piyasalarda” görüyor.

Global ekonominin en önemli aktörlerinden, MasterCard Başkanı Walt Macnee’den “iyimser” mesajlar geldi. Macnee’ye göre, Türkiye, Çin, Hindistan gibi gelişen ekonomilerin büyümesi, krizden etkilense de, durmayacak. Ve gelişen ekonomilerdeki bu dinamik, tüm dünyanın içine girdiği ekonomik krizi açmasını da sağlayacak. 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı gazeteciler için düzenlediği, Amerika’nın çeşitli eyaletlerini kapsayan üç haftalık programın kapanış konuşmasını yaparken, Türkiye’ye özel atıfta bulundu. “Kriz nedeniyle, tüm dünyada ekonomik büyüme düşecek gibi görünüyor. Ancak kilit nokta şu; büyüme oranı düşse de, büyüme gelişmekte olan ekonomiler sayesinde hala sürüyor” diyen Macnee, bunun nedeninin ise, gelişmekte olan ekonomiler ile gelişmiş ekonomiler arasındaki “bağlantı” olduğunu söyledi.

 

Macnee’ye göre, gelişmekte olan ekonomilerin “durmamasını” sağlayan üç ana dinamik var. Bunlar, şehirleşme, buna bağlı olarak küresel orta sınıfın büyümesi, gelişen orta sınıfla da gelişen ekonomilerin büyümesi. MasterCard Başkanı, “gelişmekte olan ekonomilerde birbirine bağlı bu üç dalga o kadar güçlü ki, bunlar sonuçta dünyanın içine girdiği ekonomik krizin bile aşılmasını sağlayacak” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’YE ÖZEL ATIF

 

Konuşmasında Türkiye’ye ve büyümekte olan Türk ekonomisine özel atıfta bulunan Macnee, Türk ekonomisindeki gelişmeleri “müthiş” olarak nitelendirdi ve “Türkiye şu anda dünyanın 19. büyük ekonomisi. Ama 2015 yılında 10. büyük ekonomisi olacağına inanılıyor” diye konuştu.

Aynı şekilde, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya ekonomilerinin de büyümekte olduklarını, aynı trendin Bangladeş, Vietnam ve Mısır’da da görüldüğünü kaydeden Macnee, “Bu ekonomiler, gerçek güçlerini birbirleri arasındaki bağlantıdan alıyorlar” diye konuştu.

 

MASTERCARD ARAŞTIRMASINDA ANKARA VE İSTANBUL İLK 65’E GİRDİ

 

Macnee konuşmasında, MasterCard tarafından dünya çapında yapılan bir araştırmanın sonuçlarını da açıkladı. Araştırma, tüm dünyada ekonomik olarak gelişen şehirlerin sıralaması yapıldı. İstanbul ve Ankara da, araştırmada ilk 65 kent arasında yer aldı.

 

Araştırma çerçevesinde, “gelişmekte olan piyasalara” sahip ülkelerin şehirleri, 8 ana unsur göz önüne alınarak değerlendirdi. Bu 8 değişken de şehirlerdeki;

    Ekonomik ve Ticari ÇevreEkonomik büyüme ve gelişmeİş çevresiMali ServislerTicari bağlantılarEğitim ve IT bağlantısıŞehir hayatı kalitesiRisk ve güvenlik olarak belirlendi ve incelendi.

Sonuçlarda, İstanbul “gelişmekteki ekonomiye sahip 65 şehir” arasında 15. oldu. Ankara ise, 50. sırada yer aldı.

 

Genel listede, ilk 10 şehir içine beş Çin kenti girdi. Listede ilk 15 şehir; Şangay-Çin, Pekin-Çin, Budapeşte-Macaristan, Kuala Lumpur- Malezya, Santiago-Şili, Guangzhou-Çin, Mexico City-Meksika, Varşova-Polonya ve Bangkok-Tayland ve Shenzhen-Çin, Johannesburg-Güney Afrika, Sao Paolo-Brezilya, Buenos Aires-Arjantin, Moskova-Rusya ve İstanbul-Türkiye olarak sıralandı.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı