GeriEkonomi MasterCard: Kart pazarınız hızla büyüyor, Avrupa sizi örnek alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MasterCard: Kart pazarınız hızla büyüyor, Avrupa sizi örnek alıyor

MasterCard: Kart pazarınız hızla büyüyor, Avrupa sizi örnek alıyor
refid:3427640 ilişkili resim dosyası

Mastercard Güney Avrupa Genel Müdürü Gaetano Carboni, Avrupa’nın üçüncü büyük kredi kartı pazarı haline gelen Türkiye’nin şaşırtıcı derecede geliştiğini söyledi. Carboni, ‘Hem kart pazarındaki büyüme hızınız hem de yenilikleriniz ile Avrupa’ya örnek oluyorsunuz’ dedi.

TÜRK banka ve kredi kartı pazarının çok hızlı bir gelişim kaydettiğini belirten MasterCard Güney Avrupa Genel Müdürü Gaetano Carboni, burada ortaya çıkan yeniliklerin de Avrupa’da yakından izlendiğini söyledi. Carboni, ‘Türk kart pazarının bizim için önemi yalnızca hacminden değil, aynı zamanda Türk bankalarının başarısından ve yenilikçiliğinden kaynaklanıyor. Biz de MasterCard olarak pazardaki gelişmeye paralel olarak büyümek istiyoruz’ dedi.

YÜZDE 50 BÜYÜME:

İstanbul’da düzenlenen MasterCard Güney Avrupa Forumu için Türkiye’ye gelen Carboni, Türkiye’de kart pazarında yaşanan hızlı gelişmeye dikkat çekti. Türk kart pazarının bugün kart sayısı açısından Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sıraya yerleştiğini hatırlatan Carboni, ‘Sektör 6-7 yıl öncesinde bugünkü durumundan çok farklıydı. Ancak burada şaşırtıcı derecede bir gelişme oldu. Türkiye kart alanında Almanya ve İngiltere gibi büyük ülkelerle yarışır hale geldi. Türkiye kart pazarı yüzde 50’nin üzerinde büyüdü. Oysa bu rakam Almanya’da yüzde 5. Çünkü Türkiye kart konusunda hala doymamış bir pazar’ diye konuştu.

AVRUPA’DA 5’İNCİ:

MasterCard’ın da Türkiye pazarında 14 milyonu MasterCard olmak üzere toplam 39 milyon kartı bulunduğunu bildiren Carboni, kartla yapılan işlemler toplamında Türkiye’nin MasterCard içinde Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 10’uncu sırada olduğunu ifade etti. Avrupa’nın kart sektöründe yüzde 15’ler civarında yaşanan büyümenin Güneydoğu Avrupa bölgesinde Türkiye’nin lokomotifliği ile yüzde 25’i bulduğunu anlatan Carboni, Avrupa ülkelerinin tüketiciye ulaşma anlamında Türk bankaları kadar aktif olmadığını dile getirdi.

TÜRKİYE KONUŞULUYOR:

Carboni şöyle devam etti, ‘Bu yüzden örnek model şeklinde her yerde Türkiye konuşuluyor. Türk bankaları dünya çapında birçok ortak programa imza attılar. Bu programlar Avrupa’da son derece ilgi çekti. Ayrıca kredili kredi kartı alanında da Türkiye çok başarılı. Stratejilerimizden biri, Batı Avrupa’da da bu kartın yaygınlaşmasının sağlanması. Kartta Türkiye benzeri programları, önümüzdeki günlerde başka ülkelerde de göreceğiz.’

BÜYÜME SÜRECEK:

Türk kart pazarında yaşanan hızlı büyümenin devam etmesini öngördüklerini de kaydeden Gaetano Carboni, MasterCard olarak bu pastadan pay alabilmek için pazarlama aktivitelerine yatırım yapmaya devam edeceklerini anlattı. Türk bankacılık sektörünün Garanti-General Electric, YKB-Koç-Unicredito ve Fortis-Dışbank gibi önemli kuruluşlar arasında sağlanan anlaşmalarla adından söz ettirdiğini hatırlatan Carboni sözlerini, ‘Biz de MasterCard olarak bu gelişmeyi desteklemeye hazırız. Buradaki bankalara kart pazarında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de 10 ülkeye bakan çok başarılı bir ofisimiz var. Avrupa’daki kartların yüzde 15’ini, toplam cironun yüzde 10’unu Türkiye’den yönetilen bu Güneydoğu Avrupa Bölgesi karşılıyor’ diye sürdürdü.

MasterCard 210 ülkede

DÜNYANIN en yaygın ödeme sistemleri kuruluşu MasterCard International, aralarında Maestro, MasterCard ve Cirrus’un da bulunduğu ödeme sistemlerini çatısı altında bulunduruyor. Dünyada 1.7 milyar kart, MasterCard, Maestro ve Cirrus logosunu taşıyor. 210 ülkede 25 binden fazla banka ve finans kuruluşu ile tüketici ve işyerlerine ödeme çözümleri sunun MasterCard, kart hamillerine 22 milyonu aşkın işyerinde işlem yapabilme imkanı tanıyor. Maestro banka kartıyla ise 93 ülkede 7.3 milyondan fazla işyerinde işlem gerçekleştirebiliyor. Halen dünyada 1 milyar 64 milyon, Türkiye’de 39 milyon MasterCard ve Maestro sahibi bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle