GeriEkonomi MASAK'a online bildirim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MASAK'a online bildirim

MASAK'a online bildirim
refid:27069382 ilişkili resim dosyası

Bankalar ve finans kuruluşları, "şüpheli" işlemleri, işlemin hacmine bakılmaksızın artık elektronik ortamda da Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'na (MASAK) bildirecekler.

Maliye Bakanlığı'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre, elektronik ortamda şüpheli işlem bildirimi "masak.online" sistemi kullanılarak ve en geç 10 iş günü içinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise "derhal" yapılacak. Şüpheli işlemler ilgili ilgili yükümlüler, şüpheli bir işlemle karşılaştıklarında, işlem hakkında yetki ve imkanlar ölçüsünde araştırma yapıldıktan sonra, edinilen bilgi ve bulgular çerçevesinde, şüpheli işlem bildirim formu doldurarak MASAK'a iletecekler.

MASAK.ONLINE ESAS ALINACAK

MASAK'ın altı numaralı tebliği ile elektronik ortamda şüpheli işlem bildirimi zorunluluğu getirilen bankalar için bugün itibarıyla başkanlığın resmi internet sitesi ile masak.online sisteminde yayımlanan rehberler esas alınacak. Elektronik yoldan bildirimin teknik nedenlerle yapılamaması halinde bildirim, elektronik ortamda gönderilememe nedeni belirtilerek, ilgili rehber ekinde yer alan form kullanılarak MASAK'a elden, posta yolu veya faks ile de yapılabilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle