GeriEkonomi Masaj etkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Masaj etkisi

Masaj etkisi
refid:27945811 ilişkili resim dosyası

Türk tatilcilerin yüzde 98’i Tayland seyahatinden ‘çok mutlu’ döndü. Pronto Tur Başkanı Ali Onaran, tatilcilerin mutluluğunu Uzakdoğu’daki misafirperverlik ve etkili masaja bağladı.

GEÇEN yılı yüzde 4 büyüme ile kapatan Pronto Tour, 2015’i ise yüzde 15-20 büyüme ile kapatmayı hedefliyor. Geçen yıl yaklaşık 80 bin kişiyi tatile çıkaran şirket, bu yıl ise üst segment müşterilere de hitap etmeye hazırlanıyor.
Pronto Tour’un davetlisi olarak Kıbrıs’ta katıldığımız toplantıda Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, 2014’te hedeflerin altında gerçekleşen tur satışlarının kasım ayı ile birlikte toparlandığını söyledi. Onaran “Müşteriye ulaşmak artık o kadar da kolay değil. Bunun için çeşitli yöntemler deniyoruz. Bu yıl ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un eşlik edeceği bir Tibet-Nepal turu düzenleyeceğiz. 4 bin 600 Euro fiyatındaki bu tur ile Turgut danışmanlık verecek, bunun gibi benzer etkinlikler de Pronto Plus markamız kapsamında gelecek” dedi.
Tatilcilerin tercihleri ile ilgili bir araştırma yapan Pronto Tour, çalışmanın sonuçlarını da açıkladı. Pronto Tour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, Türk tatilcisinin mutluluğu Tayland’da yakaladığını ifade etti. Pronto Tour’un yurtdışı seyahatine çıkardığı 80 bin müşteri ile yaptığı araştırmaya göre tatilcilerin en mutlu döndüğü ülke Tayland oldu. Tayland’a giden turistlerin yüzde 98’i seyahatlerinden memnun olarak döndüğünü açıklarken, buradaki temel nedenin ise Uzakdoğu’daki misafirperverlik olduğu ifade edildi. Son dönemlerde Türkiye’de de büyük İlgi görmeye başlayan spa ve masaj turizmi de yine tercihlerde etkili oldu.

GEMİYİ SEVDİK

Araştırmaya göre tatilcinin yüzde 98’i Çek Cumhuriyeti’nden memnun dönerken en çok da gemiyle gezmeyi sevdi. Öte yandan Türkiye’de tatilcinin en çok tercih ettiği 3 şehir Roma Prag ve Barselona oldu. Ramazan ayı olmasına rağmen, temmuz tatilcinin en çok gezdiği tarih olurken, kadınlar Barselonayı erkekler ise Prag’ı tercih etti. 9 güne tamamlanan kurban bayramı en çok gezilen tatil oldu. Erken rezervasyon sistemini gün geçtikçe benimseyen turizm sektöründe yaz tatili için yapılan satışların büyük kısmı aralık ayında gerçekleşti. Satışlarda yüzde 79’luk rakam ile Avrupa turları öne çıkarken, en çok ziyaret İtalya’ya yapıldı.

Turizmcileri Arda kurtardı

TÜRK takımlarının ve milli takımın son dönemdeki başarısız performansının kendilerini de etkilediğini ifade eden Ali Onaran, bu başarısızlık yüzünden yaklaşık 1000 kişilik bir kayıp yaşadıklarını söyledi. Ancak, İspanya turlarında Arda Turan’ın oynadığı maçların satışlarında etkili olmaya başladığını belirten Onaran “Bizim her hafta İspanya turlarımız var ancak Arda’nın olduğu maçlarda daha fazla ve çok daha önceden satılıyor” şeklinde sözlerini tamamladı.

‘Ve benzeri oteller’ ifadelerine dikkat

Tur şirketlerinin özellikle yurtdışı turlarında yaptığı satışlarda otel ismi vermediklerini bunun yerine vb tabirini kullanarak satış yaptığını söyleyen Onaran, aslında yasa gereği ismi belli olmayan otellere satış yapılamayacağını anlattı. Konuyu TÜRSAB aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına ilettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını söyleyen Onaran “Bu konu ile ilgili yasa Gümrük Bakanlığı’na tabi olduğu için askıda kaldı” dedi.

Online oyun Giddy’e 1 milyon yatırdı

ALİ Onaran turizm dışında 1 hafta içinde oyun sektöründe de ismini duyuracağı bir gelişmeden daha söz etti. ‘Candy Crush’ benzeri olarak tanımladığı Giddy oyunu için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydeden Onaran, Nisan 2015’ten itibaren ayda 150 bin dolar gelir beklediklerini açıkladı. Onaran 10 gün önce piyasaya çıkan oyunun 40 bin kişi tarafından indirildiğini de söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle