GeriEkonomi Masadan kaldırılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Masadan kaldırılıyor

Masadan kaldırılıyor

Performans ve bağlantı özellikleri yüzünden bilgisayarlara muhtaç olan fotoğrafçılar, video yapımcıları ve illüstratörler gibi profesyonellere yeni alternatif geldi. Apple’ın yenilenen iPad Pro modeli ortalama bir dizüstü bilgisayar modelinden yüzde 92 daha fazla hız sunarken, USB-C girişi ve ergonomisiyle öne çıkıyor.

“TABLETLER bilgisayarların yerine geçer mi?” Bu soruya birçok kişi “hayır, geçemez” yanıtı verebilir. Özellikle de fotoğrafçılar, video yapımcıları veya illüstratörler gibi profesyoneller... Performans ve bağlantı özellikleri yüzünden dizüstü veya masaüstü bilgisayarlara muhtaç olan profesyoneller, çalışacakları bir masaya muhtaçlar. Ancak bunun değiştiğini kanıtlayan bir örnek Apple tarafından geldi. Şirketin profesyonellere yönelik geliştirdiği yeni ‘iPad Pro’nun amacı profesyonelleri masadan kaldırmak ve çok daha fazla mobil olarak çalıştırmak. Peki Apple’ın yeni iPad modeli profesyonellere neler sunuyor? ABD’nin New York şehrinde düzenlenen etkinlikte ilk kez kullandığımız yeni iPad Pro’nun profesyonel kullanıcılara sunduğu avantajlar şu şekilde:

Masadan kaldırılıyor

1) Yeni çipin gücü: Yeni iPad Pro, profesyonellerin ihtiyacını karşılamak için güçlendi. Sahip olduğu çip ‘A12X Bionic’, dizüstü bilgisayarlara deyim yerindeyse taş çıkarıyor. Paylaşılan bilgilere göre yeni iPad Pro ortalama bir dizüstü bilgisayardan yüzde 92 hızlı. Hatta yapılan testlerde Apple’ın üst düzey Mac modeli MacBook Pro’ya bile yaklaştığı söyleniyor. İşlemcisi ise bir önceki modele göre yüzde 90 hızlandırılmış. Saniyede 5 milyar işlem yapabiliyor.

2) Depolama kapasitesine yeni seçenek: Daha önce sunulan modellerin en fazla 512 GB’lık depolama kapasitesiyle sunulması büyük dosyalar üzerinde çalışan profesyonellerin tepkisini çekiyordu. Yeni model ile artık 1 Terabyte’lık seçenek de sunuluyor.

3) USB girişiyle kolay aktarım: Daha önceki iPad modellerinde tıpkı iPhone’lardaki gibi olan ‘lightining’ girişi vardı. Yeni iPad Pro modelinde ise USB-C girişi var. Özellikle fotoğraf makinesi veya video kamera gibi cihazlarla çalışan kullanıcılar, direkt olarak cihazlarını yeni iPad Pro’ya bağlayabilecek ve dosya aktarımını yapabilecek. Ayrıca USB-C girişiyle iPhone’ları şarj da edilebiliyor.

4) Apple Pencil artık düşmeyecek: Yeni kalemin en büyük farkı artık bir tarafının köşeli olması. Bu sayede kalem ele daha iyi oturuyor. Mıknatısla iPad’in kenarına yapışan yeni kalem, yere düşmüyor. Ayrıca Apple Pencil, iPad Pro’ya yapıştırıldığında şarj da oluyor. Buna ek olarak Apple Pencil’in köşeli tarafına iki kez dokunulduğunda ise bir fonksiyon yerine getirilebiliyor. Örneğin; kalemden silgiye geçilebiliyor.

5) Klavyesi yenilendi: Akıllı klavye de yenilenen aksesuarlar arasında yer aldı. Artık iki farklı açıda iPad’in durmasını sağlayan modelin, tuş takımı ise yazmayı kolaylaştırıyor.

6) Hafifledi ve küçüldü: En büyük farklarından biri ana menü tuşunun kaldırılması ve ekran çerçevesinin incelmesi. Bu sayede daha az yer kaplayarak kolay taşıma avantajı sağlıyor. Aynı zamanda hafifleyen yeni modelin 12.9 inçlik seçeneği 631 gram ağırlığında.

DAHA ÇOK SOSYALLEŞME İMKÂNI SUNUYOR

FOTOĞRAF sanatçılarının olmazsa olmaz bilgisayar programlarının başında Adobe’nin geliştirdiği Photoshop, iPad’e özel tam sürümle geliyor. Fotoğraf sanatçısı Derya Turgut, tam sürüm Photoshop’un ve fotoğraf makinelerine direkt bağlayabilme özelliklerinin yeni iPad Pro’ya avantaj sağladığını belirtti. Serbest çalışan bir çizer için gezmek ve sosyalleşmenin ilham için olmazsa olmaz olduğunu ifade eden illüstratör Sedat Girgin ise, “Her gezip gördüğümüz yerden, her tanıştığımız kişiden çokça hikâye yaratabiliriz. İşte yeni iPad Pro bunu başarıyor ve çizerler, tasarımcıları, yaratıcı insanları masadan ve kablodan kurtarıyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle