Marx’ın Kapital’ine ilgi 10 kat arttı tişörtleri internette satılmaya başladı

Ceyhun KUBURLU
26.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizle birlikte ’Kapitalizmin sonu mu geliyor’ tartışmaları komünizmin kuramsal kurucusu Karl Marx’ın kitaplarına ilgiyi artırdı. Yayınevleri, kitapların satış rakamlarının yılbaşından beri artan bir grafik gösterdiğini belirterek, "Yılbaşında dağıtıcılar, 10 adet kitap talebinde bulunurdu. Bu talepler sonunda 100 adede kadar çıktı" dedi. Ayrıca internette açık artırma sitelerinde de Karl Marx’ın tişörtleri satılmaya başlandı.

ABD’de dev bankaların art arda batmasıyla başlayan ve kısa sürede Avrupa’yı saran finansal kriz komünist ideolojinin kuramsal kurucusu Karl Marx’ın kitaplarına olan talebi de artırdı. Marx’ın 19’uncu yüzyılda kapitalizme yönelik ortaya attığı görüşler, bugün dünyanın birçok yerinde ilgi görüyor. Karl Marx’ın kitap satışları başta Almanya, İngiltere ve Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinde hızla artıyor. Türkiye’de ise Karl Marx kitaplarını basan yayınevleri yılbaşından beri talebin 10 kat arttığını söylüyor. Açık artırma yöntemiyle satış yapan internet sitelerinde de Karl Marx’ın resmi olan tişörtler ve pullar büyük ilgi çekiyor.

Sipariş adedi 100’e çıktı

Marx’ın kitap satışlarında son 20 günde ciddi bir artış olduğunu kaydeden Sol Yayınevi Sahibi ve Sorumlu Yönetmeni Muzaffer İlhan Erdost, şu bilgileri verdi: "Türkiye’de yılbaşından beri sol yayınlara büyük bir ilgi var. Ancak son günlerde ABD’de yaşanan finansal krizle birlikte başlayan kapitalizm tartışmaları, Karl Marx’ın kitaplarının satışlarını da artırdı. Dağıtıcılar önceden 10 adet Kapital isterken, bu talep önce 40 sonra 60 ve 100’e ulaştı. Kısa sürede bu kitaplara olan ilgi 10 kat birden arttı."

İlk defa 1965’te basıldı/images/100/0x0/55ea35c9f018fbb8f8718b32

Karl Marx’ın kitaplarına 2008’in ilk aylarından beri yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Muzaffer İlhan Erdost, Marx’ın kitaplarının Türkiye’deki sürecini şöyle anlattı: "Kapital’in ilk baskısını 1965 yılında yaptık. Birinci ciltten çok bastık. 1975 yılında 10 bin adetlik baskılar yapıyorduk. Kitaplar 2 yılda bir baskıya giriyordu. Ancak 12 Eylül süreciyle üretime ara vermek zorunda kaldık. Karl Marx’ın kitaplarını 12 Eylül ile birlikte 8 yıl kadar basamadık. Sonra 5 bin adet bastık. Daha sonra 2’bine düştü. 2007 yılında 3 bin adet bastık. Bu yıl sonuna kadar biteceğini tahmin ediyorum."

Fuar ilgiyi gösterdi

Dünyanın en büyük kitap fuarı Frankfurt kitap fuarında da bu ilgi gözlendi. 15-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşen fuardaki bu ilgiye dikkat çeken Alman yayıncı Joern Schuetrumpf, piyasaları altüst eden krizle birlikte Marx’a dönüş yapıldığı görüşünde. Alman yayıncı, Kapital’in 2008’in ilk 9 ayında 1500 adet sattığı bilgisini de verdi.

İnternet satışları da arttı fuara özel indirim yapacağız

ABD’
de başlayan finansal krizle birlikte insanların Karl Marx, Friedrich Engels ve Lenin sürecini öğrenmeye çalıştığını belirten Sorun Yayınları Yönetmeni Sırrı Öztürk, şöyle konuştu: "Her kesim bu kitaplara ilgi duymaya başladı. Ancak burada samimi olarak öğrenmek isteyenler ayrı bir yer tutuyor ve kitaplara en çok ilgiyi onlar gösteriyor. Karl Marx’ın biyografisi son 2 ayda çok fazla sattı. Ayda 3-4 adet satılan kitaptan son iki ayda 100’den fazla satış yaptık. İnternet satışlarında da rakamların artış hızı dikkat çekiyor. Fuar zamanı özel indirim yapmayı planlıyoruz. 110 YTL’ye sattığımız takım kitapları 60 YTL’ye kadar düşüreceğiz."

Tişörtler 15 dolardan başlıyor

SON
zamanlarda Karl Marx resimli ürünler internet sitelerinde da büyük ilgi görüyor. Özellikle Karl Marx resimli tişörtler 15 dolar ile 30 dolar arasında alıcı buluyor. Marx’ın resimlerinin olduğu pullar da bir çok açık artıma sitesinde satılıyor. 1 dolardan başlayan pullar 10 dolara kadar çıkabiliyor. Karl Marx’ın kitapları da bu sitelerde açık artırma yöntemiyle satılıyor.

Komünist Manifesto 10 YTL’den satılıyor

MARX
’ın Türkiye’de en çok ilgi gören kitabı, Friedrich Engels ile birlikte yazdığı ’Komünist Manifesto.’ Bunu 3 ciltlik ’Kapital’ serisi takip ediyor. Türkiye’de Kapital’in 1’inci cildi 35 YTL’den satılırken, 2’nci cildi 22 YTL, 3’üncü cildi 35 YTL’den satılıyor. Komünist Manifesto ve Komünizmin İlkeleri ise 10 YTL’den alıcı buluyor. Türkiye’de Karl Marx’ın kitaplarını 10’dan fazla yayınevi basıyor.

Kriz kapitalizmi tartışmaya açtı

ABD
’de başlayarak diğer ülke ekonomilerini de etkisi altına alan, hükümetlerin milyar dolarlık paketlerle baş etmeye çalıştığı kriz, bir yandan da "Kapitalizmin sonu mu geldi" tartışmasını gündeme taşıdı. Papa 16. Benedikt’in ’ilahi bir uyarı’ olarak nitelendirdiği, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun "İnsanın kendi eliyle yarattıklarının yine kendine dönmesi" dediği bu krizle birlikte başlayan tartışmalara devlet başkanları da dahil oldu. Krizi kapitalist sisteminin başarısızlığı olarak yorumlayanlara karşı, Fransa Devlet Başkanı Sarkozy "kapitalizmin tamir edilmesi" çağrısı yaptı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı