GeriEkonomi Marmaray’a Japonya’dan 40 yıl vadeli kredi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marmaray’a Japonya’dan 40 yıl vadeli kredi

İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını birleştirecek olan Marmaray (Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi) Projesi’nin ilk aşaması için Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası’ndan (JBIC) 10 yılı geri ödemesiz olmak üzere, binde 7 faizle 40 yıllığına sağlanan 98 milyar 732 milyon Japon Yeni (941 milyon dolar) tutarındaki kredi anlaşması, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Tomoyuki Abe, JBIC Başkan Yardımcısı Yoshihiko Morita ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı tarafından dün imzalandı.

100 YIL GERİDEYİZ:

Sirkeci Garı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ‘Batılı gelişmiş ülkeler, raylı sistemin en ideal taşıma yöntemi olduğunu yıllar önce keşfetmiş. Londra’daki raylı sistemin şehir içindeki uzunluğu 400 kilometrenin üzerindedir. Ama hala Londra’da da trafik sorunu vardır. İstanbul ile kıyasladığımızda ne kadar zaman kaybettiğimizi çok açık şekilde görüyoruz. Ancak 1990’lı yılların ikinci yarısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Ulaşım Ana Planı doğrultusundaki, toplu taşımaya yönelik altyapı çalışmaları geç de olsa bu açığı kapatmaya yönelik çok önemli bir adım olmuştur’ dedi.

40 YIL SABİT FAİZ:

Devlet Bakanı Ali Babacan da Marmaray Projesi’nin finansmanının söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla tamamlanmış olacağını belirterek, ‘2004 yılında başlanan projenin ilk ve en önemli ayağının finansman tutarı 98.7 milyar Yen, yani 941 milyon ABD dolarıdır. Bu kredi 40 yıl vadelidir ve 10 yılı geri ödemesiz bir kredidir. Faizi ise 40 yıl boyunca sabit, yüzde 0.75’tir. Yani yüzde birin altında bir faiz ile 40 yıl vadeli bir kredidir. Kredi, bu maliyet yapısı ile ülkemizin alt yapı projelerinin finansmanı için yurtdışından sağladığı en düşük maliyetli kredi sınıfı içinde yer almaktadır. Bu kredi ülkemiz için bir altyapı projesinde tek bir kaynaktan bir defada sağlanan en yüksek kredi tutarıdır. Yine bu kredi Japonya açısından da bir başka ülkeye tek bir kaynaktan sağlanan en yüksek kredidir’ dedi.

EN BÜYÜK KREDİ:

Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Tomoyuki Abe ile JBIC Başkan Yardımcısı Yoshihiko Morita ise sözkonusu kredinin, Japonya’nın bugüne kadar bir ülkeye verdiği en yüksek miktarda kredi olduğuna dikkati çekerek, ‘Japonya, 1999 yılında bu proje için 12 milyar 464 milyon Yen tutarında bir kredi daha vermişti. Marmaray projesi, Türkiye’nin Asya ile Avrupa kıtaları arasında köprü olma özelliğini pekiştirecektir’ görüşünü dile getirdiler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle