GeriEkonomi Markada 'Obama' ismine büyük ilgi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Markada 'Obama' ismine büyük ilgi

ABD'nin ilk siyahi başkanı Barack Obama'nın, son dönemde adına yapılan marka başvurularındaki artış nedeniyle siyasi markalar arasında en çok tercih edilen isim olduğu bildirildi.

Grup Ofis Marka ve Patent Genel Müdür Yardımcısı Cenk Sevinç, yaptığı yazılı açıklamada, günümüzde marka yaratmanın ve tescil ettirilebilecek marka bulmanın giderek zorlaştığını belirterek, ünlü isimlerin kamuoyunda bilinirliğe sahip olmaları nedeniyle birçok başvuru sahibinin bu tür isimleri ya da söylemlerini marka adı olarak tercih ettiklerini ifade etti.

“Obama” adıyla yapılan başvuruların giderek arttığını belirten Sevinç, “Barack Obama” “Baraklava Obama Baklavası”, “Burak Obama”, “Obama Capsules Güç Seninle Olsun”, “Obama Home Collection”ın bunlardan sadece bir kaçı olduğunu kaydetti.

Tüm dünyadaki patent ofislerinde olduğu gibi Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) bu tür başvuruları kabul veya reddedebileceğini belirten Sevinç, “Kabul etmesi durumunda markanın tescili ancak başvuruya yapılacak itirazla engellenecektir. Örneğin bugüne kadar Türkiye'de 'Clinton' adıyla 7 marka başvurusu tescile bağlanmışken, yaklaşık 10 yıl önce 'Bill Clinton' adıyla alkollü içecekler, parfüm ve kozmetik ürünleri, tütün ve tütün mamülleri için yapılan Topluluk Marka başvurusu Avrupa Marka Ofisi (OHIM) tarafından reddedilmişti” dedi.

Sevinç, Barack Obama'nın, son dönemde adına yapılan marka başvurularındaki artış nedeniyle siyasi markalar arasında en çok tercih edilen isim olduğunu belirtti.

Sevinç'in verdiği bilgiye göre OHIM'e “Obama” adıyla ilgili yapılan Avrupa Topluluk Markası (CTM) başvuruları şöyle:

Başvuru adı: Obama

Başvuru sahibi: Flügger A/S (Boyalar, ağartma ve temizlik amaçlı maddeler, halı, kilim ve seccadeler...için)

Başvuru adı: Obama

Başvuru sahibi: Maria de los Angeles Peña Ortega (İç-dış giysiler, eğitim öğretim hiz., kongre, seminer...düzenleme hiz., yiyecek içecek ve geçici konaklama hiz.)

Başvuru adı: Obamaniac

Başvuru sahibi: Corrado Padoan (deriler, postlar, şemsiyeler, güneşlikler, kırbaçlar, eyerler, iç ve dış giysiler, oyunlar ve oyuncaklar için)

Başvuru adı: Obamanupilation.com

Başvuru sahibi: Mark Odenbach (iç-dış giysiler, eğitim öğretim hiz., kongre, seminer...düzenleme hiz , bilimsel ve sınai inceleme araştırma hizmetleri için)

Öte yandan TPE marka bültenlerinden elde edilen verilere göre bugüne kadar tescili istenen diğer siyasi marka ve söylemler arasında, aralarında “Bush”, “Black Bush”, “bye bye Bush”, “One Minute”, “Bir Dakika One Minute”, “Davos Ruhu One Minute”, “One Minüts”, “Van Minüt” olan toplam 23 başvuru bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle