GeriEkonomi Marka tescili patladı Avrupa üçüncüsü olduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marka tescili patladı Avrupa üçüncüsü olduk

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, ‘AB Patent Kurumu’na 20’nci üye olarak katıldık. Geçen yıl patent ve marka tescilinde yaşanan patlama ile Türkiye üçüncü sıraya yükseldi’ dedi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, ‘Avrupa Birliği (AB) Patent Kurumu’na 20’inci üye olduk, ama 2004’te patent, marka tescilimiz yüzde 25 arttı ve 47 bine ulaştı. Bu büyüklükle de üçüncü sıraya yerleştik’ dedi. Doğan Yayın Holding’in (DYH) Adana’da düzenlediği Anadolu’daki Avrupa toplantısında konuşan Coşkun, dünyada artık teknoloji öncülüğünde bölgesel ve küresel güç olmak gerektiğini belirtti. Coşkun, ‘Artık global market var. Bilgi çağı şemsiyesi altında acımasız bir rekabet var ve bu ortamda ayakta kalmak için rekabet gücü yüksek ülke olmak gerekiyor’ diye konuştu. Bunun da ‘özel sektör öncülüğünde rekabet gücünün artırılmasına’ bağlı olduğunu vurgulayan Coşkun, markanın bu açıdan çok önemli olduğunu söyledi.

GÜÇLÜ DEVLET, ZENGİN MİLLET:

DYH’yi de bu konudaki sosyal sorumluluk bilincinden dolayı kutlayan Bakan Coşkun şöyle devam etti: ‘Şu anda istikrar içinde sürdürülebilir ekonomik büyüme yakalandı. Şimdi kaliteli ve marka olma zamanıdır. Hükümetin hedefi de ‘güçlü devlet, zengin millet’ olma hedefi için çalışıyoruz. Günümüzde ülkelerin gelişmişlikleri fikri haklara verdikleri önemle de ölçülmektedir. Bu alanda gerekli önlemleri süratle alıyoruz. Çünkü firmaların en değerli varlığı markalarıdır. Doğrudan yabancı sermaye de en önemli sorun olarak sınai mülkiyet haklarının güvenilirliğini görmekte. Bu nedenle uluslar arası kuruluşlarla bu alanda da etkin çalışmalar yapıyoruz.’

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ:

Türkiye genelinde 17 üniversite ile sanayi-üniversite işbirliği yaptıklarını ve teknoloji geliştirme merkezleri kurduklarını belirten Coşkun, bu merkezlerin 10 yıl süreyle vergiden muaf olduklarını da kaydetti. Coşkun, ‘Türkiye ne yazık ki araştırma geliştirme harcamaları bakımından çok gerilerde. Bunu da hızla artırmak zorundayız. Maastricht kriterlerini 2007’de yakalamak zorundayız’ dedi.Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu hükümet döneminde rekor düzeyde araştırma geliştirme (Ar-Ge) desteği için bütçe ayrıldığını söyleyen Ali Coşkun, ‘450 trilyon lira ödenek ayrıldı ve bu TÜBİTAK eliyle kullandırılacak. 2007’de de Türkiye’deki Ar-Ge harcamaları GSMH’mizin yüzde 3’ü seviyesine yükselmiş olacak’ diye konuştu. Coşkun, Türkiye genelinde bilim çevreleriyle, sanayicileri ve halkı bütünleştirerek kendi teknolojisini üreten ülke konumuna ulaşmak istediklerini belirtti.

Hileli yarışan jokeyin bindiği at gibiyiz

ADANA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Ümit Özgümüş, Adana’daki sanayicilerin durumunu şu benzetmeyle açıkladı: ‘Yıllardır Adana kıpır kıpır ve şunu söylüyoruz. Hileli at yarışlarında jokey kendi bindiği at geri kalsın diye gemini çeker ve atın ağzında kanamalar olur ve hasar meydana gelir. Adana’daki yatırımcıyı ben aynı bu şekilde görüyorum. Sürekli olarak zaman zaman kesintiler, ekonomik krizlerle veya hatalı kararlarla ne yazık ki bu atılım engelleniyor.’

Yanlış teşviklere rağmen Adana’yı kimse geçemez

ADANA Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, Adana’nın halen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) bakımından Türkiye’nin en zengin 6’ncı ili olduğunu ve Organize Sanayi Bölgesi’nin de başka illerdeki 3-5 organize sanayi bölgesine bedel büyüklükte bulunduğunu söyledi. Özgümüş, ‘Adana yılda 6 milyar dolar GSYİH üretiyor. Kişi başına gelir 2339 dolar. Son yıllarda yaşanan yoğun göçü dikkate almazsanız kişi başına gelirde de Türkiye 6’ncısıyız’ dedi.

‘GEÇTİK’ DİYEN YANILIYOR:

Son yıllarda Anadolu Kaplanları söylemiyle bazı illerin Adana’yı geçtiğinin söylendiğini belirten Özgümüş şöyle devam etti: ‘Adana’yı geçtik diyenler yanılıyor. 1987’de toplam GSYİH 3 milyar dolarken 2001’de 6 milyar dolara ulaştı. 1987-2001 arasındaki gelişme hızımız ilimizde teşvikler olmadığı halde çok yüksek. İlimizdeki bankalarda 1.8 milyar dolar mevduat var. 998 milyon doları tasarruf mevduatı ve ayrıca döviz tevdiat hesaplarında da 641 milyon dolar bulunuyor ki bunun da büyük bölümü tasarruf. Kredilerde de öndeyiz; 1 milyar doların üzerinde kredi kullanıyoruz ve bu bakımdan da ülkede 7’nci sıradayız.’

YATIRIMLAR ERTELENİYOR:

3 Kasım seçimlerinden sonra Adana’daki sanayicilerin istikrarla birlikte yatırıma başladığını ancak, bir süre sonra düşük kur yüksek faiz politikası nedeniyle frene bastığını söyleyen Ümit Özgümüş, ‘Kurlar geriledikçe rekabet gücü zayıfladı ve yatırımlar geriledi. Şu anda da uygulanan teşvik politikası yatırımları durdurdu. Bu teşvikler cumhuriyet tarihinin en haksız teşvikleridir. Çünkü, sanayicimiz yatırımlarını tekrar erteledi. Osmaniye’ye, Kahramanmaraş’a yatırım yapan Adana’ya yapana göre çok daha avantajlı oldu’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle