GeriEkonomi Mardin'de Kaymakam'ın aracını taşladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mardin'de Kaymakam'ın aracını taşladılar

Mardin'de Kaymakam'ın aracını taşladılar
refid:27094097 ilişkili resim dosyası

Mardin Kızıltepe arasında çiftçilerin elektrik kesintilerini protesto etmek amacıyla 3 gün önce başlattıkları eylemde arbede yaşandı. Güvenlik güçleri Karayolunun Devlet Hastanesi önünde çiftçilere gaz bombasıyla müdahale etti. Atılan gazdan çevredeki vatandaşlar da etkilendi. Öfkeli gruptan bazılarının Kızıltepe Kaymakamlığı önündeki makam aracının camlarını kırdığı bildirildi. Bölgede gerginlik sürüyor..

Mardin'in Derik ve Kızıltepe İlçeleri'nde yaşayan çiftçilerin, elektrik kesintilerini protesto için 3 gün önce başlattıkları yol kapama eylemleri devam ediyor. Çiftçiler Mardin-Kızıltepe ve Mardin-Şanlıurfa yollarını ateşe verdikleri lastik ve taşlarla oluşturdukları barikatlarla trafiğe kapattı. Yolların kapatılması nedeniyle uzun süre kuyruk oluşturan araç sürücüleri de bu duruma tepki gösterdi.


Mardinde Kaymakamın aracını taşladılar MARDİNLİ ÇİFTÇİLERİN YOL KAPATMA EYLEMİ SÜRÜYOR

Mardinde Kaymakamın aracını taşladılar

Mardin-Kızıltepe ve Derik-Mardin-Şanlıurfa karayollarını 2 ayrı noktada kesen çiftçilerin 3 gün önce başlattığı yol kapatma eylemi devam ediyor. Derik ve Kızıltepe İlçesi'ne bağlı 170 köyde yaşayan çiftçilerin başlattığı eylem dün akşam da Mardin-Kızıltepe karayolunu hava alanı mevkiinde kesen çiftçiler ile yolu açmak isteyen güvenlik güçleri arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı. Burada 4 saat süren eylemin ardından çiftçiler, TEİAŞ 16'ncı İletim ve İşletme Grup Müdürlüğü önüne gelerek, zorla bina içerisine girdi. TEİAŞ yetkilileriyle bir süre tartışan çiftçiler, kurum önünden geçen Mardin-Kızıltepe karayolunu, ateşe verdikleri lastik ve taşlarla barikat kurarak tekrar yolu trafiğe kapattı. Yolun orta refüjünde bulunan koruma levhalarını söken çiftçiler, yolun ortasına attı. 7 saat süren eylem sonrasında jandarma, çevik kuvvet polisiyle birlikte eylemci çiftçilere müdahale etti.

Mardinde Kaymakamın aracını taşladılar

Müdahale sırasında yüzü maskeli bir polisin çiftçilere bağırarak küfür etmesi kameralar tarafından kaydedildi. Güvenlik güçlerinin biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesiyle birlikte Mardin-Kızıltepe karayolu kısa süreliğine de olsa trafiğe açıldı. Ancak daha sonra toplanan çiftçiler aynı noktada karayolunu yeniden trafiğe kapattı.

Mardinde Kaymakamın aracını taşladılar

Çiftçilerin, Mardin, Derik ve Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinin kesiştiği İpek Yolu'nun Üçyol mevkiindeki eylemi de sürüyor. 3 günden beri Derik ilçe merkezi ile bağlı köylere elektriklerin verilmemesini protesto eden çiftçilerin yol kapama eylemine destek veren dünyanın en uzun boylu adamı Sultan Kösen, AK Parti Mardin Milletvekilleri ile devlet yetkililerini sert bir dil ile eleştirdi. Boş gaz fişeklerini göstererek, güvenlik güçlerinin gerçek mermilerle çiftçilere ateş ettiğini iddia eden Kösen, "3 gündür bizim elektriklerimizi kestiler. Biz susuzluktan köyden kaçıyoruz, gerçekten suya muhtaç olduk, hayvanlarımız hepsi telef oldu. Tarlalar, ekinlerimiz çok zarara uğradı. Bundan dolayı bunu kınıyoruz. Devletten bunu beklemiyorduk. Biz 3 gündür buraya geldik, çözüm bekledik. Devlet bizi bomba gazları ile bizi karşıladı. Gerçekten biz perişan bir durumdayız. Bunlar hepsi gaz bombaları, binlercesini sıktılar, bu gaz bombaları hayvanlara sıkılmaz. Bu milletin, çocukların ve hayvanların ne suçu var? Artık bu devlet terörüdür diyorum. Mardin AK Parti Milletvekilleri, burada isimlerini de söylüyorum; sayın Muammer Güler, sayın Abdurrahim Akdağ, sayın Gönül Şahkulubey, bunları kınıyoruz. Siz bizim vekilimiz olarak meclise geldiniz, bizim karşımıza geçmek için değil. Bize gaz bombaları sıkmak için değil. Ben sabah hastaneye gitmek için evden çıktım, ne yazık ki gaz bombalarıyla karşılaştım. Hastaneye gidemedim. Mardin'den, Urfa'dan, Diyarbakır'dan askerler gelmiş, burada köylerde insanlara saldırıyorlar. Ne hakkı var devletin? Burada yaşlısı, çocuğu, hastası var. Ne yazık ki gaz bombalarıyla karşılaşıyorlar" dedi. Bazı çiftçiler de gaz fişeklerinin isabet etmesi sonucu vücutlarında oluşan morlukları gösterirken, bugüne kadar çıkan olaylarda 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Öte yandan, Derik'ten Mardin'e yolcu taşıyan minibüslerin bağlı olduğu kooperatif, her iki taraftan da yolların kapalı olması yüzünden Mardin'e yolcu taşımayı durdurdu.

‘ÇÖZÜM SOKAK DEĞİL’
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) Sözcüsü Gökay Üstün, son dönemlerde elektrik kesintilerinden dolayı çıkan toplumsal olaylara ilişkin olarak, "Bunun çözümü diyalogtur, konuşmaktır, tarafların bir şekilde birbirlerini dinleyip anlamasıdır. Bunun çözümü sokaklardaki eylemler değildir" dedi.

Mardinde Kaymakamın aracını taşladılar


Yorumları Göster
Yorumları Gizle