GeriEkonomi Marchionne: İtalya Fiat’a yük oluyor, yurtdışında kâr ediyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marchionne: İtalya Fiat’a yük oluyor, yurtdışında kâr ediyoruz

Marchionne: İtalya Fiat’a yük oluyor, yurtdışında kâr ediyoruz
refid:16132859 ilişkili resim dosyası

İtalyan otomotiv firması Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, “Fiat, İtalyasız çok daha başarılı olur” dedi.

Televizyonda ‘Che tempo che fa’ haber programına konuk olan Fiat’ın üst düzey sorumlusu Sergio Marchionne, İtalya’nın çalıştığı firmaya büyük bir yük olduğunu öne sürerek, “2010’daki kâr beklentimiz olan 2 milyar Euro’da, İtalya’nın 1 Euro’luk katkısı yok. Kârın kaynağı sadece yurtdışındaki fabrikalarımız” dedi.
Bize köstek oluyorlar
İtalya’yı devre dışı bırakırlarsa işlerinin daha iyiye gideceğini ve daha çok kâr ederek çalışanlarının maaşlarına zam yapabileceklerini dile getiren Marchionne, şu yorumu yaptı: “Ancak karşımıza dikilen sendikalar işimizi zorlaştırıyor. İtalya’da zarar eden fabrikalarımız var. Bir fabrika kendi ülkesinde kâr etmezse hayat boyu ayakta duramaz. Ama bize fabrika kapatma olanağı sağlamadıkları gibi köstek oluyorlar.”
10 araçtan 7’si yabancı
Son 10 yılda İtalyan devletinin rakiplerine ayak uyduramadığını, rekabete giremediğini ifade eden Sergio Marchionne, şunları kaydetti: “Fiat ise kendi yağı ile kavrulmaya terk edildi. Ayrıca ülkemizde satılan her 10 araçtan 7’si yabancı marka. Fiat yurtdışındaki fabrikalarının dinamiği ve doğru üretim politikasıyla kâra geçiyor. Oysa ülkemizde hamle yapma, kabuk değiştirme korkusu hala var. Bunu aşmamız gerekiyor. Sendikalar elimizi kolumuzu bağlıyor. Ama bizim hedefimiz kâr yükseldikçe çalışanlara daha çok maddi olanak sağlamak. Bunun için de devlet yük olacağına yanımızda yer alsın. Böylece rakiplerimizle daha etkili bir rekabete girelim. Hem biz, hem de ülke kazansın. Ama bu siyasetle İtalya bizim sektöre büyük külfet oluyor.”

Marchionne’nin çıkışı sendikaları kızdırdı

SERGIO Marchionne, bir soru üzerine de siyasete asla atılmayacağını, kendisini bildi bileli makine sanayi işçisi olduğunu söyledi. Fiat’ın CEO’sunun bu çıkışı üzerine sendika liderleri Marchionne’yi hedef alarak, şu değerlendirmede bulundu: “Sorun ülke değil, otomotiv sanayinin kokuşmuşluğu. Sanırız Fiat’ın CEO’su başka bir markadan iyi bir teklif aldı ve gitmek istiyor. Fabrikalar kapatılırsa nasıl ülke içi kâr sağlanır? Marchionne yanlış yaptı, işçileri hedef aldı.”

2. El otomobil fırsatları hurriyetoto.com’da

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle