GeriEkonomi Marchionne, Chrysler’e CEO oluyor, Fiat ile GM yeniden flört ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marchionne, Chrysler’e CEO oluyor, Fiat ile GM yeniden flört ediyor

İtalyan otomotiv üreticisi Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne’nin aynı zamanda ABD’li Chrysler’in de başına geçeceği belirtildi.

Marchionne, Fiat’ın ilk etapta yüzde 20 ile ortak olduğu Chrysler’in iflas koruma sürecinden çıktıktan sonra iki şirketi birden yöneteceğini belirterek, "Chrysler’in yeni CEO’su olacağım" dedi. Chrysler’in şu anki CEO’su Bob Nardelli ise iflas koruma süreci tamamlandıktan sonra görevinden ayrılacak. Öte yandan, General Motors’un (GM) Avrupa ve Latin Amerika’daki operasyonlarını Fiat’a devretmek karşılığında İtalyan otomotiv şirketinden yüzde 30 hisse istediği kaydedildi.

Unvanın önemi yok

Haziran 2004’te Fiat’a CEO olarak gelen 56 yaşındaki Marchionne, İtalyan otomotiv üreticisini iflasın eşiğinden kurtarıp kárlı bir şirkete dönüştürdü. Chrysler, ortaklığına imza atan ve Opel’i Fiat bünyesine katmak isteyen Marchionne, dünyanın en büyük ikinci otomotiv devini yaratmak için uğraşıyor. Hem Kanada hem de İtalyan vatandaşı olan Marchionne, Chrysler CEO’su olmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Zamanımı Fiat ve Chrysler arasında paylaştırmam mümkün. Verilen unvanın bir önemi yok. Önemli olan beni dinlemeleri."

Yüzde 10 direnişi

Bu arada, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, GM’nin başta Alman Opel olmak üzere Avrupa ve Latin Amerika’daki operasyonları karşılığında Fiat’tan yüzde 30 hisse talep ettiğini yazdı. Gazete, Fiat CEO’su Marchionne’nin ise yüzde 30 yerine en fazla yüzde 10 hisse vermek istediğini belirterek, iki şirket arasındaki görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

2005’te boşandılar

Fiat ve GM 2005’teki boşanmayla 5 yıllık evliliklerine bir son vermişlerdi. İtalyan şirketin yüzde 90’ının GM’e satılma opsiyonunu da içeren 2000 yılı tarihli ortaklık anlaşması sona ermişti. İki şirket arasında varılan anlaşma uyarınca GM, Fiat’a bu opsiyondan vazgeçmesi karşılığında 2 milyar dolar ödemişti. New York Times’in haberine göre, son gelişmeyle Fiat ile GM yeniden flört etmeye başladı.

Porsche, Volkswagen’i almak yerine birleşme yoluna gitti

ALMAN spor otomobil üreticisi Porsche ile Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi Volkswagen’in (VW) birleşmek üzere anlaşmaya vardıkları açıklandı. Son 3.5 yıldır yüzde 75 hisseye ulaşarak VW’nin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Porsche, bu anlaşmayla birleşme yolunu seçmiş oldu. VW’nin yüzde 51 hissesini elinde bulunduran ve bunun için şimdiye kadar 23 milyar Euro harcayan Porsche, VW ile birleştiğinde 10 farklı markadan oluşan bir otomotiv devi ortaya çıkacak. Porcshe tarafından yapılan açıklamada, grubun nasıl şekilleneceği ise gelecek 4 hafta içinde belirleneceği kaydedildi.

Fiat’a uyarı: Küresel dev yaratmak zordur

VOLKSWAGEN (VW) CEO’su Martin Winterkorn, "Fiat için bir başka küresel otomotiv devi yaratmak kolay olmayacak" dedi. Winterkorn, şöyle konuştu: "Marchionne’nin başarılı olup olmayacağını merak ediyorum, çünkü çok sayıda markayı yönetmek gerçekten zordur."

GM ilk çeyrekte 6 milyar dolar zarar yazdı

GENERAL Motors (GM), ilk çeyrekte 6 milyar dolar (hisse başına 9.66 dolar) zarar ettiğini açıkladı. GM, geçen yıl ilk dönemde 3.3 milyar dolar (hisse başına 5.80 dolar) zarar etmişti. Şirketin bu yılın ilk çeyreğindeki gelirleri yüzde 47’lük düşüşle 22.4 milyar dolara geriledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle