GeriEkonomi Manisa’ya 10’uncu fabrikayı kurdu kombide Türkiye’nin yarısını kavradı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Manisa’ya 10’uncu fabrikayı kurdu kombide Türkiye’nin yarısını kavradı

Manisa’ya 10’uncu fabrikayı kurdu kombide Türkiye’nin yarısını kavradı
refid:12934455 ilişkili resim dosyası

Elkinkan Topluluğu, Manisa’ya 12 milyon Euro’luk yatırımla 10’uncu fabrikasını kurarak, kombi üretim kapasitesini toplam 320 bin adede yükseltti. Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanvekili Muzaffer Zeren, “Türkiye’nin 650 bin civarında olan kombi pazarının yarısına ulaştık” dedi.

MANİSA’da yapımı 1 yılda tamamlanan E.C.A’nın kombi fabrikası üretime başladı. Yatırım maliyeti 12 milyon Euro olan tesisin üretime başlamasıyla Elginkan Topluluğu’nun yıllık kombi kapasitesi 320 bin adete yükseldi. İzmir’de düzenlenen basın toplantısında topluluğun faaliyetleri hakkında bilgi veren Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanvekili Muzaffer Zeren, 1951’de temelleri atılan ve yüzde 100 Türk sermayeli olan E.C.A’nın bugün 14 fabrikası, 19 şirketi ve 2 bin 800 çalışanı bulunan bir topluluk haline geldiğini anlattı.

Manisa’da 10 fabrika

Muzaffer Zeren, ekonomik kriz döneminde topluluk olarak yatırıma devam ettiklerini, Elginkan Topluluğu’nun 2007-2008 yıllarında yaklaşık 30 milyon Euro tutarında yatırım yaptığını, 2009 yılı sonuna kadar 5 milyon Euro’luk daha yatırım gerçekleştireceğini kaydetti. İstanbul’da 2, Bilecik ve Osmaneli’nde birer fabrikalarının bulunduğunu, Manisa’da üretime başlayan tesis ile bu kentteki fabrika sayısının 10’a yükseldiğini aktaran Zeren, şöyle konuştu: “Yatırım maliyeti 12 milyon Euro olan Manisa’daki tesisimiz ile E.C.A’nın yıllık kombi üretim kapasitesi 320 bin adete yükseldi. Bu kapasite, Türkiye’nin 650 bin adet civarında olan kombi pazarının yarısı demektir.”

100 milyon dolarlık ihracat

Topluluğun 2008’de 285 milyon Euro ciro elde ettiğini, bunun 100 milyon Euro’sunu ihracattan sağladığını anlatan Zeren, şöyle devam etti: “Mevcut kriz nedeniyle 2009 yılında ciromuzu koruyacağız. 2010 yılında ise yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki satış payımızı artırarak yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz.”

30 milyon liralık okul

Zeren, vakıf tarafından şu ana kadar 150 bin kişiye ücretsiz mesleki eğitim verildiğini, 3’ü eğitim merkezi, 3’ü Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 6 okul binası yaptırıldığını, eğitim merkezlerine yılda yaklaşık 4 milyon TL harcadıklarını, yaptırılan okulların maliyetinin ise 30 milyon TL civarında olduğunu anlattı.

Şili çok iyi pazar

ÖMER Özgen, E.C.A’nın 2009’da 88 ayrı tip ve çeşit kombi ile geniş bir ürün gamına ulaştığını dile getirdi. Başlıca ihracat ülkelerinin İngiltere, Almanya, Romanya, Belçika, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan,Özbekistan, İran, Suriye, Irak, Bahreyn, Ürdün, Mısır, Lübnan, İsrail, Libya, Tunus, Cezayir, Fas, Senegal,İspanya, Fransa, Macaristan, Polonya, Moldova, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, ABD, Şili ve Çin olduğunu aktaran Özgen, “İlginçtir, Şili ısıtmayla ilgili bütün ürünlerini Türkiye’den alıyor” dedi. Özgen, Avrupa’da çok güçlü markalarla mücadele ettiklerini, bilinirliklerini artırdıklarını, önümüzdeki dönemde daha fazla pazar payı sağlayacaklarını söyledi.

Yeni fabrikada 250 kişi çalışacak

E.C.A.’nın yeni fabrikasında 68 kişi çalışıyor, gelecek yıl 250 kişiye çıkacak.
Tesis yılda 220 bin adet kombi üretecek.
Elginkan Topluluğu’nun Türkiye kombi pazarındaki payı 2009 sonunda yüzde 15-16’ya yükselecek.
Elginkan ürettiği kombilerin yüzde 50’sini ihraç ediyor.
Türkiye’de 6 milyon çalışan kombi bulunuyor ve ortalama kullanım ömrü 10-15 yıl.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle